Noter
Note 1 Generell informasjon
Tinde Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer og små og mellomstore bedrifter.
Tinde Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse i Elnesvågen i Hustadvika kommune. Banken har postadresse: Torget 14, 6440 Elnesvågen.
Banken har i tillegg kontorer i Ålesund, Vestnes, Åndalsnes, Molde, Eidsvåg, Sunndal, Kristiansund og Surnadal.
Bankens egenkapitalbevis er fra 24. april 2020 notert på Euronext Growth Oslo, hvor bankens obligasjonsgjeld, fondsobligasjoner og ansvarlige lån også blir notert.
Note 2 Regnskapsprinsipper og -estimater
Banken avlegger regnskap i samsvar med IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU og har benyttet alle IFRS-standarder og fortolkninger som er obligatoriske per 31.12.2025. Tilleggskrav til noter som følger av lov og forskrift for norske banker er hensyntatt.
Banken har tidligere utarbeidet delårsregnskap i samsvar med kapittel 8 i Forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak (Årsregnskapsforskriften), som i tråd med § 8-2 medfører at delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IAS 34 uten krav om å utarbeide kontantstrømoppstilling.
Banken har for tidligere regnskapsperioder benyttet regler for måling, innregning og tilleggsopplysninger som samsvarer med IFRS. Overgangen til IFRS har ikke medført endringer med vesentlig regnskapsmessige konsekvenser.
Regnskapet er presentert i norske kroner. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner der ikke annet er angitt.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Banken kjøpte høsten 2024 51 prosent av aksjene i NEM Eiendomsmegling AS. Selskapet ble en del av den landsdekkende meglerkjeden Aktiv under navnet Aktiv Nordvest AS. Selskapets økonomiske størrelse er ikke vesentlig i forhold til bankens regnskap og det blir derfor ikke utarbeidet konsernregnskap.
Banken har eierposter i følgende tilknyttede selskaper:
- Møre Rensefisk AS (45 %)
- Sørøya Rensefisk AS (20 %)
I kvartalet har banken solgt seg ut av Garanti Eiendomsmegling Molde AS. Videre er det åpnet konkurs i Eika Økonomi Nordvest AS. Begge disse selskapene er dermed ikke lenger tilknyttede selskaper.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
Bankens tilknyttede selskaper og datterselskaper er definert som nærstående parter. Transaksjoner mellom selskapene og banken baserer seg på vanlige forretningsmessige vilkår og utlån og innskudd har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart.
Note 5 Kredittforringede engasjementer
| Misligholdte engasjement over 90 dager | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 40 887 | 9 491 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 116 591 | 29 079 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -60 046 | -15 899 |
| Netto misligholdte engasjement over 90 dager | 97 432 | 22 671 |
| Andre kredittforringede engasjement | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 28 092 | 6 117 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 263 326 | 100 531 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -96 206 | -20 652 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 195 212 | 85 996 |
| Sum misligholdte og andre kredittforringede engasjement | 448 896 | 145 218 |
| Sum individuelle nedskrivninger | -156 252 | -36 551 |
| Tapsavsetningsgrad i steg 3 | 34,8 % | 25,2 % |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| Utlån til kunder fordelt på sektor og næringer | ||||
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | Endring siste år | Endring siste år | |
| Primærnæringer | 731 478 | 562 254 | 169 224 | 30,1 % |
| Industri og kraftverk | 154 697 | 92 013 | 62 684 | 68,1 % |
| Kraftforsyning | 118 566 | 12 883 | 105 683 | 820,3 % |
| Bygg, anlegg | 194 251 | 204 819 | -10 568 | -5,2 % |
| Varehandel | 113 161 | 85 449 | 27 712 | 32,4 % |
| Transport | 112 566 | 99 077 | 13 489 | 13,6 % |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 84 810 | 41 043 | 43 767 | 106,6 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 3 069 | 826 | 2 243 | 271,5 % |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 379 643 | 940 160 | 439 483 | 46,7 % |
| Tjenesteytende virksomhet | 818 550 | 104 692 | 713 858 | 681,9 % |
| Sum næring | 3 710 791 | 2 143 216 | 1 567 575 | 73,1 % |
| Personkunder | 8 352 220 | 4 395 138 | 3 957 082 | 90,0 % |
| Brutto utlån | 12 063 011 | 6 538 354 | 5 524 657 | 84,5 % |
| Steg 1 nedskrivninger | -5 859 | -2 853 | -3 006 | 105,4 % |
| Steg 2 nedskrivninger | -10 787 | -4 856 | -5 931 | 122,1 % |
| Steg 3 nedskrivninger | -155 785 | -36 537 | -119 248 | 326,4 % |
| Netto utlån til kunder | 11 890 580 | 6 494 108 | 5 396 472 | 83,1 % |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt AS (EBK AS) | 4 818 211 | 2 676 625 | 2 141 585 | 80,0 % |
| Totale utlån inkludert porteføljen i Eika Boligkreditt AS (EBK AS) | 16 708 791 | 9 170 734 | 7 538 057 | 82,2 % |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
I henhold til IFRS 9 er banken sine utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på sannsynligheten for mislighold (PD) på innregningstidspunktet sammenlignet med sannsynligheten for mislighold på balansedagen. Fordeling mellom steg blir gjort for det enkelte lån eller engasjement. Tabellene under spesifiserer endringene i perioden sine nedskrivninger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede kreditter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3
- Økning i nedskrivninger ved etablering av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier
- Reduksjon i nedskrivninger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier
- Økning eller reduksjon i nedskrivninger som skyldes endringer i inputvariabler, omregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 955 | 1 163 | 3 446 | 5 564 |
| Innregnet ved fusjon | 661 | 1 690 | 2 481 | 4 832 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 256 | -1 256 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -59 | 59 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -10 | -189 | 199 | 0 |
| Netto endring | -918 | 547 | 6 157 | 5 786 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 483 | 297 | 1 154 | 1 934 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -298 | -797 | -2 760 | -3 855 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 071 | 1 514 | 10 676 | 14 261 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 4 117 679 | 263 704 | 15 577 | 4 396 960 |
| Innregnet ved fusjon | 3 262 781 | 269 717 | 33 845 | 3 566 343 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 228 869 | -228 869 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -174 000 | 174 000 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -6 714 | -18 410 | 25 124 | 0 |
| Netto endring | -275 672 | -11 075 | 15 | -286 732 |
| Nye utlån utbetalt | 2 425 139 | 91 207 | 6 702 | 2 523 048 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 670 339 | -164 745 | -12 314 | -1 847 398 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 7 907 742 | 375 530 | 68 949 | 8 352 221 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 898 | 3 692 | 33 091 | 38 681 |
| Innregnet ved fusjon | 1 141 | 7 282 | 32 945 | 41 368 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 751 | -3 751 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -426 | 615 | -189 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -10 | -2 210 | 2 220 | 0 |
| Netto endring | -3 175 | 4 063 | 92 539 | 93 427 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 1 383 | 1 074 | 5 649 | 8 106 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -774 | -1 493 | -21 145 | -23 412 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 3 788 | 9 273 | 145 109 | 158 170 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 766 796 | 249 057 | 125 542 | 2 141 395 |
| Innregnet ved fusjon | 848 992 | 309 148 | 128 402 | 1 286 542 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 159 896 | -159 896 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -353 264 | 355 635 | -2 371 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -5 417 | -101 283 | 106 700 | 0 |
| Netto endring | 21 605 | -18 172 | 14 865 | 18 298 |
| Nye utlån utbetalt | 880 058 | 79 971 | 37 837 | 997 866 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -584 145 | -104 525 | -44 641 | -733 311 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 2 734 521 | 609 936 | 366 333 | 3 710 790 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 368 | 99 | 14 | 481 |
| Innregnet ved fusjon | 73 | 237 | 164 | 475 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 78 | -78 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -28 | 28 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | -122 | 129 | 0 |
| Netto endring | 64 | 239 | 173 | 477 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 106 | 20 | 0 | 126 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -52 | -86 | -14 | -152 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 31.12.2025 | 602 | 338 | 467 | 1 407 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 382 638 | 11 281 | 4 120 | 398 039 |
| Innregnet ved fusjon | 138 547 | 17 704 | 11 317 | 167 568 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 9 270 | -9 270 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -25 915 | 25 915 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 397 | -7 935 | 11 332 | 0 |
| Netto endring | -36 434 | -249 | -13 870 | -50 553 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 142 142 | 7 301 | 1 500 | 150 943 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -95 463 | -5 405 | -775 | -101 643 |
| Brutto engasjement pr. 31.12.2025 | 511 389 | 39 342 | 13 624 | 564 355 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken utarbeider ikke eget regnskap for segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segment gir liten tilleggsinformasjon.
| Året | 2025 | Året | 2024 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 177 448 | 143 896 | -41 142 | 280 202 | 105 212 | 116 453 | -33 554 | 188 112 |
| Utbytte/resultat andel tilkn. selskap | 0 | 0 | 18 890 | 18 890 | 0 | 0 | 9 717 | 9 717 |
| Netto provisjonsinntekter | 0 | 0 | 71 744 | 71 744 | 0 | 0 | 43 828 | 43 828 |
| Verdiendring verdipapir | 0 | 0 | 4 753 | 4 753 | 0 | 0 | -1 377 | -1 377 |
| Andre inntekter | 0 | 0 | 684 | 684 | 0 | 0 | 268 | 268 |
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 96 071 | 96 071 | 0 | 0 | 52 437 | 52 437 |
| Lønn og andre personalkostnader | 0 | 0 | 110 548 | 110 548 | 0 | 0 | 65 149 | 65 149 |
| Andre driftskostnader | 0 | 0 | 90 911 | 90 911 | 0 | 0 | 48 578 | 48 578 |
| Avskrivninger på driftsmidler | 0 | 0 | 9 351 | 9 351 | 0 | 0 | 5 174 | 5 174 |
| Sum driftskostnader før tap på utlån | 0 | 0 | 210 809 | 210 809 | 0 | 0 | 118 901 | 118 901 |
| Tap på utlån | 5 671 | 59 635 | 0 | 65 306 | -370 | 22 034 | 0 | 21 664 |
| Driftsresultat før skatt | 171 777 | 84 261 | -155 881 | 100 157 | 105 582 | 94 419 | -100 018 | 99 984 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 8 337 960 | 3 552 621 | 0 | 11 890 581 | 4 391 897 | 2 102 212 | 0 | 6 494 109 |
| Innskudd fra kunder | 6 609 632 | 2 887 356 | 0 | 9 496 988 | 4 086 828 | 1 427 551 | 0 | 5 514 379 |
Note 9 Verdipapirinvesteringer
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I Nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
Til sammen utgjør disse aksjene 626,7 millioner av totalt 643,7 millioner i nivå 3.
| 31.12.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 1 174 231 | 1 174 231 |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 0 | 1 332 933 | 0 | 1 332 933 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 0 | 88 819 | 37 354 | 126 173 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 643 743 | 643 743 |
| Sum | 0 | 1 421 752 | 1 855 328 | 3 277 080 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Verdipapir til virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 804 984 | 19 646 |
| Realisert gevinst og tap | -34 | 72 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot resultatet | 0 | 2 831 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot utvidet resultat | 69 260 | 0 |
| Investering | 53 199 | 0 |
| Salg | -1 979 | -535 |
| Verdipapirer innregnet ved fusjon | 238 427 | 15 340 |
| Endring utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 654 117 | 0 |
| Utgående balanse | 1 817 974 | 37 354 |
| 31.12.2024 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 520 115 | 520 115 |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 0 | 794 370 | 0 | 794 370 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 0 | 65 108 | 19 646 | 84 754 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 284 869 | 284 869 |
| Sum | 0 | 859 478 | 824 630 | 1 684 108 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Verdipapir til virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 1 110 668 | 24 361 |
| Reklassifisering tilknyttet selskap | 0 | -4 037 |
| Realisert gevinst og tap | -41 | 0 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot resultatet | 0 | -678 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot utvidet resultat | -8 958 | 0 |
| Investering | 18 067 | 0 |
| Salg | -3 716 | 0 |
| Endring utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | -311 036 | 0 |
| Utgående balanse | 804 984 | 19 646 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Bokført verdi | Bokført verdi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Rentevilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | ||||||
| NO0010891807 | 26.08.2020 | 26.08.2025 | 150 000 | 0 | 150 820 | 3m Nibor + 80 bp |
| NO0012433319 | 31.01.2021 | 31.01.2025 | 75 000 | 0 | 60 503 | 3m Nibor + 42 bp |
| NO0011083388 | 26.08.2021 | 26.08.2026 | 150 000 | 150 560 | 150 416 | 3m Nibor + 56 bp |
| NO0012534629 | 25.05.2022 | 25.05.2025 | 125 000 | 0 | 125 543 | 3m Nibor + 80 bp |
| NO0012935412 | 07.06.2023 | 07.06.2027 | 150 000 | 150 461 | 150 437 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013015347 | 11.09.2023 | 11.09.2028 | 200 000 | 202 183 | 125 385 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013107466 | 22.12.2023 | 22.03.2029 | 200 000 | 201 591 | 125 082 | 3m Nibor + 115 bp |
| NO0013257592 | 10.06.2024 | 10.09.2029 | 75 000 | 75 184 | 75 195 | 3m Nibor + 86 bp |
| NO0013272252 | 02.07.2024 | 01.06.2028 | 100 000 | 100 376 | 100 382 | 3m Nibor + 75 bp |
| NO0013336206 | 17.09.2024 | 02.11.2027 | 200 000 | 201 500 | 100 796 | 3m Nibor + 64 bp |
| NO0010989239 | 28.04.2021 | 28.04.2026 | 166 000 | 167 231 | 0 | 3m Nibor + 65 bp |
| NO0012820069 | 23.01.2023 | 23.04.2027 | 200 000 | 201 947 | 0 | 3m Nibor + 133 bp |
| NO0012885369 | 11.04.2023 | 19.04.2028 | 200 000 | 204 697 | 0 | 3m Nibor + 153 bp |
| NO0013073007 | 20.11.2023 | 20.11.2028 | 100 000 | 100 564 | 0 | 3m Nibor + 137 bp |
| NO0013318741 | 27.08.2024 | 27.08.2029 | 275 000 | 277 214 | 0 | 3m Nibor + 98 bp |
| NO0013577676 | 03.06.2025 | 03.05.2030 | 275 000 | 277 672 | 0 | 3m Nibor + 83 bp |
| NO0013643841 | 04.09.2025 | 04.09.2030 | 275 000 | 275 643 | 0 | 3m Nibor + 72 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 586 823 | 1 164 559 | ||||
| Bokført verdi | Bokført verdi | |||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.12.2025 | 31.12.2024 | Rentevilkår |
| Ansvarlig lånekapital | ||||||
| NO0012610601 | 09.08.2022 | 11.08.2025 | 30 000 | 30 294 | 30 309 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0012750779 | 07.11.2022 | 08.11.2027 | 15 000 | 15 158 | 15 175 | 3m Nibor + 320 bp |
| NO0013214072 | 19.04.2024 | 19.07.2029 | 75 000 | 75 993 | 0 | 3m Nibor + 245 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 445 | 45 484 | ||||
Note 11 Kapitaldekning
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| Kapitaldekning | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Sparebankenes fond | 1 124 286 | 581 335 |
| Egenkapitalbevis | 545 002 | 278 713 |
| Overkursfond | 80 098 | 8 098 |
| Kompensasjonsfond | 41 000 | 4 801 |
| Utjevningsfond | 30 395 | 31 691 |
| Fond for urealiserte gevinster | 162 001 | 92 655 |
| Annen egenkapital | 0 | 0 |
| Gavefond | 19 400 | 9 700 |
| Egenkapital | 2 002 182 | 1 006 992 |
| Utbytte og gaveutdeling | -34 705 | -28 584 |
| Immatrielle eiendeler | -74 833 | 0 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -3 281 | -1 685 |
| Andre fradrag i ren kjernekapital | -29 151 | -14 258 |
| Ren kjernekapital | 1 860 231 | 962 484 |
| Fondsobligasjoner | 120 000 | 70 000 |
| Kjernekapital | 1 980 231 | 1 032 484 |
| Ansvalig lånekapital | 120 000 | 45 000 |
| Tilleggskapital | 120 000 | 45 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 100 231 | 1 077 484 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Lokal regional myndighet | 48 266 | 21 672 |
| Institusjoner | 88 387 | 61 059 |
| Foretak | 143 028 | 103 564 |
| Massemarked | 2 365 899 | 579 501 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 306 249 | 2 277 814 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 425 044 | 0 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 881 205 | 0 |
| Forfalte engasjementer | 234 174 | 129 644 |
| Høyrisikoengasjement | 0 | 283 055 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom (ADC) | 681 820 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 114 438 | 58 715 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 31 428 | 26 760 |
| Andeler verdipapirfond | 42 439 | 24 471 |
| Egenkapitalposisjoner | 666 917 | 292 262 |
| Øvrige engasjementer | 102 859 | 72 044 |
| CVA-tillegg | 35 | 171 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 6 825 940 | 3 930 733 |
| Beregningsgrunnlag for operasjonell risiko | 620 650 | 397 719 |
| Sum beregningsgrunnlag | 7 446 590 | 4 328 452 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Kapitaldekning i % | 28,20 % | 24,89 % |
| Kjernekapitaldekning i % | 26,59 % | 23,85 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 24,98 % | 22,24 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,94 % | 12,30 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 3,45 prosent i Eika Gruppen AS og på 4,74 prosent i Eika Boligkreditt AS. Fra 30.09.2025 har banken konsolidert inn en eierandel på 0,53 % i Kredittbanken ASA.
| Kapitaldekning | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Opptjent egenkapital | 959 855 | 548 949 |
| Overkursfond | 420 066 | 142 745 |
| Annen egenkapital | 162 933 | 101 094 |
| Egenkapitalbevis | 623 197 | 310 757 |
| Egenkapital | 2 166 051 | 1 103 545 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -323 014 | -149 573 |
| Ren kjernekapital | 1 843 037 | 953 972 |
| Fondsobligasjoner | 150 697 | 84 095 |
| Kjernekapital | 1 993 734 | 1 038 067 |
| Ansvalig lånekapital | 164 904 | 63 985 |
| Tilleggskapital | 164 904 | 63 985 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 158 639 | 1 102 052 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Lokal regional myndighet | 114 670 | 39 979 |
| Institusjoner | 127 363 | 82 332 |
| Foretak | 146 372 | 105 022 |
| Massemarked | 2 925 993 | 630 935 |
| Pantsikkerhet eiendom | 3 947 989 | 3 018 479 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 2 384 593 | 0 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 881 363 | 0 |
| Forfalte engasjementer | 241 533 | 132 679 |
| Høyrisikoengasjement | 0 | 283 150 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom (ADC) | 682 038 | 0 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 77 807 | 41 339 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 36 177 | 26 760 |
| Andeler verdipapirfond | 53 647 | 30 099 |
| Egenkapitalposisjoner | 314 355 | 143 080 |
| Øvrige engasjementer | 130 795 | 86 556 |
| CVA-tillegg | 98 400 | 25 125 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 8 215 107 | 4 645 535 |
| Beregningsgrunnlag for operasjonell risiko | 666 905 | 421 742 |
| Sum beregningsgrunnlag | 8 882 011 | 5 067 277 |
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Kapitaldekning i % | 24,30 % | 21,75 % |
| Kjernekapitaldekning i % | 22,45 % | 20,49 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 20,75 % | 18,83 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,48 % | 9,66 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 31. desember 2025 545.002.100 kroner fordelt på 5.450.021 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner. Egenkapitalbevisene er notert på Euronext Growth Oslo med tickerkode TINDE.
Eierandelsbrøk
| Eierandelsbrøk, morbank | ||
|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
| Egenkapitalbevis | 545 002 | 278 713 |
| Overkursfond | 80 098 | 8 098 |
| Utjevningsfond | 30 395 | 31 691 |
| Sum eierandelskapital (A) | 655 495 | 318 501 |
| Sparebankens fond | 1 124 286 | 590 035 |
| Kompensasjonsfond | 41 000 | 4 801 |
| Gavefond | 19 400 | 1 000 |
| Grunnfondskapital (B) | 1 184 686 | 595 836 |
| Fond for urealiserte gevinster | 162 001 | 92 655 |
| Fondsobligasjon | 120 000 | 70 000 |
| Annen egenkapital | 0 | 0 |
| Udisponert resultat | 0 | 0 |
| Sum egenkapital | 2 122 183 | 1 076 992 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 35,62 % | 34,83 % |
De 20 største egenkapitalbeviseiere per 31.12.2025:
| Eier | Beholdning | Eierandel |
|---|---|---|
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 230 807 | 4,2 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 140 150 | 2,6 % |
| Oskar Sylte Invest AS | 123 393 | 2,3 % |
| Malme AS | 100 771 | 1,8 % |
| Tor Bugge | 87 500 | 1,6 % |
| PSAktiv AS | 86 014 | 1,6 % |
| FK-Invest AS | 62 577 | 1,1 % |
| Åsheim Invest AS | 61 215 | 1,1 % |
| Molde kommune | 58 943 | 1,1 % |
| Nerland Investment AS | 58 595 | 1,1 % |
| Haslelund Holding AS | 49 942 | 0,9 % |
| Nauste Invest AS | 49 108 | 0,9 % |
| F. Kristiseter Invest AS | 47 662 | 0,9 % |
| Sunndal Næringseiendom AS | 44 917 | 0,8 % |
| Istad Kraft AS | 44 613 | 0,8 % |
| Eirik Folmo | 43 671 | 0,8 % |
| Helseth Eiendom AS | 43 560 | 0,8 % |
| Leif Hektoen | 41 710 | 0,8 % |
| Kristian Austigard | 41 253 | 0,8 % |
| Gudbjørg Frisvoll | 41 253 | 0,8 % |
| Sum 20 største | 1 457 654 | 26,7 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 3 992 367 | 73,3 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 5 450 021 | 100,0 % |
Note 13 Fusjon
Sunndal Sparebank og Romsdal Sparebank fusjonerte 2. juni 2025 med regnskapsmessig virkning fra samme tidspunkt. 19. desember 2024 ble fusjonsplanen vedtatt i begge bankenes generalforsamlinger og Finanstilsynet ga tillatelse til sammenslåingen 14. mai 2025. Romsdal Sparebank var overtakende bank og endret samtidig med fusjonen navn til Tinde Sparebank. Fusjonen er behandlet etter oppkjøpsmetoden i samsvar med IFRS 3.
I fusjonsplanen ble bytteforholdet satt til 54,4 % til Romsdal Sparebank og 45,6 % til Sunndal Sparebank.
Vederlaget for overtagelsen av virksomheten til Sunndal Sparebank var i form av nye egenkapitalbevis i den sammenslåtte banken og forhøyelse av grunnfondskapitalen.
I forbindelse med sammenslåingen er eierandelskapitalen forhøyet med 266,2 millioner ved utstedelse av 2.662.892 nye egenkapitalbevis. Egenkapitalbevisene utstedes med pålydende kr 100 per egenkapitalbevis og tegningskurs på kr 117,97 per bevis. Virkelig verdi av de utstedte egenkapitalbevisene var kr 127,67, tilsvarende volumvektet gjennomsnitt av gjennomsnittlig daglig omsetningskurs kurs av egenkapitalbevisene i Romsdal sparebank de siste 14 dagene før fusjonstidspunktet.
Iht IFRS 3 skal alle eiendeler og forpliktelser innregnes til virkelig verdi. Goodwill skal innregnes som differansen mellom virkelig verdi av netto eiendeler som overtas og virkelig verdi av vederlaget i transaksjonen. Virkelig verdi justeringen av de utstedte egenkapitalbevisene justeres ved differansen mellom virkelig verdi og tegningskurs per egenkapitalbevis. Virkelig verdi vurderingen av grunnfondskapitalen beregnes ved å benytte samme P/B-multippel som for egenkapitalbevisene som utstedes.
Tabellen under viser fordelingen av virkelig verdi av vederlaget mellom nye egenkapitalbevis og grunnfondet.
| Beregning av PPA-justeringer | |
|---|---|
| Virkelig verdi nye vederlagsbevis | 340,0 |
| Eierbrøk Sunndal før fusjon | 38,54 % |
| Virkelig verdi GFK | 542,2 |
| Virkelig verdi vederlag | 882,2 |
| Bokført verdi netto eiendeler | 809,7 |
| Mer(/mindre)-verdi til allokering | 72,4 |
Det er gjennomført en kjøpsprisallokering (PPA) for å identifisere mer-/mindreverdier sammenlignet med bokførte verdier. Tabellen under viser bokførte verdier per 31.05.2025 og allokering av identifiserte virkelig verdi justeringer.
| Balanseført verdi 31.05.2025 | Virkelig verdi justering | Virkelig verdi 02.06.2025 | |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 0 | 86 948 270 | 86 948 270 |
| Kunderelasjon - PM | 0 | 16 461 165 | 16 461 165 |
| Kunderelasjon - BM | 0 | 1 094 849 | 1 094 849 |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 62 750 622 | 0 | 62 750 622 |
| Utlån og fordr. på kredittinstitusjoner | 172 052 078 | 0 | 172 052 078 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 4 807 156 959 | -45 295 071 | 4 761 861 889 |
| Rentebærende verdipapirer | 459 113 534 | 0 | 459 113 534 |
| Aksjer, andeler og andre ek.int. | 253 766 623 | 0 | 253 766 623 |
| Eierinteresser i konsernselskaper | 3 500 000 | 0 | 3 500 000 |
| Varige driftsmidler | 29 003 257 | 13 217 464 | 42 220 722 |
| Andre eiendeler | 15 596 142 | 0 | 15 596 142 |
| Sum eiendeler | 5 802 939 217 | 72 426 678 | 5 875 365 895 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 3 910 116 004 | 0 | 3 910 116 004 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 928 306 482 | 0 | 928 306 482 |
| Annen gjeld | 22 106 671 | 0 | 22 106 671 |
| Andre avsetninger | 7 087 310 | 0 | 7 087 310 |
| Ansvarlig lånekapital | 75 573 625 | 0 | 75 573 625 |
| Sum gjeld | 4 943 190 092 | 0 | 4 943 190 092 |
| Hybridkapital | 50 000 000 | 0 | 50 000 000 |
| Egenkapital eks. hybridkapital | 809 749 125 | 72 426 678 | 882 175 803 |
| Sum egenkapital | 859 749 125 | 72 426 678 | 932 175 803 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 802 939 217 | 72 426 678 | 5 875 365 895 |
Note 14 Proformatall
For bedre sammenlignbarhet er det utarbeidet proformatall for resultatet og utvalgte balanseposter for bankene isolert for 4. kvartal 2025 og 2024 og helår 2025 og 2024.
Proformatallene er sum av kvartalsregnskapene til Romsdal Sparebank og Sunndal Sparebank.
| 4. kvartal isolert | 4. kvartal isolert | Året | Året | |
|---|---|---|---|---|
| Ordinært resultat - tall i tusen kroner | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
| Renteinntekter fra eiendeler vurdert til amortisert kost | 176 016 | 186 332 | 726 920 | 733 712 |
| Renteinntekter fra øvrige eiendeler | 16 512 | 16 301 | 66 973 | 62 031 |
| Rentekostnader og lignede kostnader | 109 543 | 118 134 | 456 847 | 459 084 |
| Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter | 82 984 | 84 498 | 337 046 | 336 659 |
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 24 975 | 29 292 | 100 940 | 96 490 |
| Provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 2 460 | 1 950 | 10 709 | 8 988 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 5 631 | 722 | 27 752 | 16 034 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 1 026 | -1 604 | 5 291 | -720 |
| Andre driftsinntekter | 485 | 114 | 771 | 779 |
| Netto andre driftsinntekter | 29 658 | 26 575 | 124 046 | 103 595 |
| Sum inntekter | 112 642 | 111 073 | 461 092 | 440 254 |
| Lønn og andre personalkostnader | 36 419 | 36 895 | 131 445 | 120 136 |
| Andre driftskostnader | 24 303 | 27 832 | 114 376 | 86 341 |
| Avskrivninger og nedskrivninger på varige eiendeler | 3 094 | 2 030 | 10 295 | 8 480 |
| Sum driftskostnader | 63 816 | 66 757 | 256 116 | 214 957 |
| Resultat før tap | 48 826 | 44 316 | 204 975 | 225 298 |
| Kredittap på utlån, garantier og rentebærende verdipapirer | 32 406 | 30 898 | 65 269 | 55 616 |
| Resultat av ordinær drift før skatt | 16 421 | 13 418 | 139 706 | 169 681 |
| Skattekostnad | -1 160 | -713 | 24 794 | 35 660 |
| Resultat av ordinær drift etter skatt | 17 581 | 14 131 | 114 912 | 134 021 |
| Sum poster som ikke vil bli klassifisert over resultatet | 40 203 | 3 289 | 69 283 | -18 430 |
| Som poster som vil bli klassifisert over resultatet | 87 | -58 | 87 | -58 |
| Totalresultat | 57 871 | 17 363 | 184 282 | 115 534 |
| Året | Året | |
|---|---|---|
| Balansetall | 2025 | 2024 |
| Brutto utlån til kunder | 12 063 011 | 11 510 671 |
| Brutto utlån til kunder inkludert Eika boligkreditt AS | 16 881 222 | 16 517 354 |
| Brutto utlånsvekst (12 mnd) | 4,8 % | |
| Brutto utlånsvekst inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 2,2 % | |
| Brutto utlånsvekst PM inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 2,1 % | |
| Brutto utlånsvekst BM inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 2,6 % | |
| Innskudd fra kunder | 9 496 988 | 9 374 763 |
| Innskuddsvekst (12 mnd) | 1,3 % |
Note 15 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

