Noter
Note 1 Generell informasjon
Tinde Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer og små og mellomstore bedrifter.
Tinde Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse i Elnesvågen i Hustadvika kommune. Banken har postadresse: Torget 14, 6440 Elnesvågen.
Banken har i tillegg kontorer i Ålesund, Vestnes, Åndalsnes, Molde, Eidsvåg, Sunndal, Kristiansund og Surnadal.
Bankens egenkapitalbevis er fra 24. april 2020 notert på Euronext Growth Oslo, hvor bankens obligasjonsgjeld, fondsobligasjoner og ansvarlige lån også blir notert.
Note 2 Regnskapsprinsipper og -estimater
Delårsregnskapet pr 30. juni 2025 er utarbeidet i samsvar med kapittel 8 i Forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak (Årsregnskapsforskriften), som i tråd med § 8-2 medfører at delårsregnskapet er utarbeidet i samsvar med IAS 34 uten krav om å utarbeide kontantstrømoppstilling.
Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner der ikke annet er angitt.
Delårsregnskapet er ikke revidert og har heller ikke vært underlagt forenklet revisorkontroll. Overskuddet hittil i år er ikke inkludert i soliditetsberegningen.
Note 3 Konsernselskaper og tilknyttede selskaper
Banken kjøpte høsten 2024 51 prosent av aksjene i NEM Eiendomsmegling AS. Selskapet ble en del av den landsdekkende meglerkjeden Aktiv under navnet Aktiv Nordvest AS. Selskapets økonomiske størrelse er ikke vesentlig i forhold til bankens regnskap og det blir derfor ikke utarbeidet konsernregnskap.
Banken har eierposter i følgende tilknyttede selskaper:
- Møre Rensefisk AS (45 %)
- Sørøya Rensefisk AS (20 %)
- Garanti Eiendomsmegling Molde AS (34 %). Banken har en samarbeidsavtale med selskapet om eiendomsmeglingstjenester.
- Eika Økonomi Nordvest AS (44,1 %)
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
Bankens tilknyttede selskaper og datterselskaper er definert som nærstående parter. Transaksjoner mellom selskapene og banken baserer seg på vanlige forretningsmessige vilkår og utlån og innskudd har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart.
Note 5 Kredittforringede engasjementer
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Misligholdte engasjement over 90 dager | 2025 | 2024 | 2024 |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 32 872 | 8 516 | 9 491 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 134 525 | 15 440 | 29 079 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -56 642 | -8 045 | -15 899 |
| Netto misligholdte engasjement over 90 dager | 110 755 | 15 911 | 22 671 |
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
| Andre kredittforringede engasjement | 2025 | 2024 | 2024 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 7 426 | 8 110 | 6 117 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 151 977 | 111 633 | 100 531 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -22 363 | -15 583 | -20 652 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 137 040 | 104 160 | 85 996 |
| Sum misligholdte og andre kredittforringede engasjement | 326 800 | 143 699 | 145 218 |
| Sum individuelle nedskrivninger | -79 005 | -23 628 | -36 551 |
| Tapsavsetningsgrad i steg 3 | 24,2 % | 16,4 % | 25,2 % |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| Utlån til kunder fordelt på sektor og næringer | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2. kv 2025 | 2. kv 2024 | Året 2024 | Endring siste år | Endring siste år | |
| Primærnæringer | 620 748 | 540 187 | 562 254 | 80 561 | 14,9 % |
| Industri og kraftverk | 109 151 | 112 449 | 92 013 | -3 298 | -2,9 % |
| Kraftforsyning | 84 238 | 33 126 | 12 883 | 51 112 | 154,3 % |
| Bygg, anlegg | 678 515 | 218 850 | 204 819 | 459 665 | 210,0 % |
| Varehandel | 144 504 | 85 671 | 85 449 | 58 833 | 68,7 % |
| Transport | 125 741 | 110 001 | 99 077 | 15 740 | 14,3 % |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 61 098 | 40 088 | 41 043 | 21 010 | 52,4 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 3 537 | 716 | 826 | 2 821 | 394,0 % |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 464 119 | 820 145 | 940 160 | 643 974 | 78,5 % |
| Tjenesteytende virksomhet | 201 183 | 95 860 | 104 692 | 105 323 | 109,9 % |
| Sum næring | 3 492 834 | 2 057 093 | 2 143 216 | 1 435 741 | 69,8 % |
| Personkunder | 8 079 113 | 4 286 765 | 4 395 138 | 3 792 348 | 88,5 % |
| Brutto utlån | 11 571 947 | 6 343 858 | 6 538 354 | 5 228 089 | 82,4 % |
| Steg 1 nedskrivninger | -6 924 | -2 587 | -2 853 | -4 337 | 167,6 % |
| Steg 2 nedskrivninger | -14 970 | -5 831 | -4 856 | -9 139 | 156,7 % |
| Steg 3 nedskrivninger | -78 841 | -23 623 | -36 537 | -55 218 | 233,7 % |
| Netto utlån til kunder | 11 471 212 | 6 311 817 | 6 494 108 | 5 159 395 | 81,7 % |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt AS (EBK AS) | 5 174 038 | 2 128 402 | 2 676 625 | 3 045 636 | 143,1 % |
| Totale utlån inkludert porteføljen i Eika Boligkreditt AS (EBK AS) | 16 645 251 | 8 440 219 | 9 170 734 | 8 205 032 | 97,2 % |
| 8 273 726 | 97,7 % |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
I henhold til IFRS 9 er banken sine utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på sannsynligheten for mislighold (PD) på innregningstidspunktet sammenlignet med sannsynligheten for mislighold på balansedagen. Fordeling mellom steg blir gjort for det enkelte lån eller engasjement. Tabellene under spesifiserer endringene i perioden sine nedskrivninger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede kreditter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3
- Økning i nedskrivninger ved etablering av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier
- Reduksjon i nedskrivninger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier
- Økning eller reduksjon i nedskrivninger som skyldes endringer i inputvariabler, omregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 955 | 1 163 | 3 446 | 5 564 |
| Innregnet ved fusjon | 0 | 1 690 | 2 481 | 4 171 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 488 | -1 488 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -75 | 130 | -55 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -368 | 434 | 476 | 543 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 159 | 29 | 0 | 188 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -79 | -197 | -519 | -795 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 30.06.2025 | 2 080 | 1 762 | 5 829 | 9 671 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 4 117 679 | 263 704 | 15 577 | 4 396 960 |
| Innregnet ved fusjon | 3 531 628 | 269 717 | 33 775 | 3 835 120 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 275 991 | -275 991 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -101 890 | 103 483 | -1 593 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -2 | 2 | 0 |
| Netto endring | -361 346 | -3 777 | 33 | -365 091 |
| Nye utlån utbetalt | 887 520 | 13 048 | 0 | 900 568 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -629 129 | -51 781 | -7 534 | -688 444 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2025 | 7 720 453 | 318 401 | 40 259 | 8 079 113 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 898 | 3 692 | 33 091 | 38 681 |
| Innregnet ved fusjon | 0 | 7 282 | 31 281 | 38 563 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 642 | -3 642 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -491 | 491 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | -251 | 254 | 0 |
| Netto endring | -615 | 5 993 | 15 667 | 21 045 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 747 | 309 | 867 | 1 922 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -334 | -666 | -8 148 | -9 148 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 4 844 | 13 208 | 73 012 | 91 064 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 766 796 | 249 057 | 125 542 | 2 141 395 |
| Innregnet ved fusjon | 877 890 | 309 148 | 128 393 | 1 315 430 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 185 511 | -185 511 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -290 055 | 290 055 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 062 | -9 578 | 11 641 | 0 |
| Netto endring | -47 021 | 6 469 | 5 821 | -34 730 |
| Nye utlån utbetalt | 356 870 | 22 245 | 17 389 | 396 504 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -254 885 | -55 611 | -15 268 | -325 764 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 2 593 043 | 626 273 | 273 518 | 3 492 834 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 368 | 99 | 14 | 481 |
| Innregnet ved fusjon | 73 | 237 | 164 | 475 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 158 | -158 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -35 | 35 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 | -2 | 4 | 0 |
| Netto endring | -141 | 98 | -4 | -47 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 34 | 13 | 0 | 46 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -4 | -17 | -14 | -35 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger pr. 30.06.2025 | 452 | 304 | 164 | 920 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 382 638 | 11 281 | 4 120 | 398 039 |
| Innregnet ved fusjon | 138 547 | 17 704 | 1 070 | 157 322 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 16 398 | -16 398 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -38 245 | 38 245 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -2 231 | -400 | 2 631 | 0 |
| Netto endring | -38 734 | -31 710 | -3 240 | -73 684 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 74 602 | 2 013 | 0 | 76 615 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -22 987 | -1 987 | -351 | -25 325 |
| Brutto engasjement pr. 30.06.2025 | 509 988 | 18 748 | 4 231 | 532 966 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken utarbeider ikke eget regnskap for segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segment gir liten tilleggsinformasjon.
| 2. kvartal | 2025 | 2. kvartal | 2024 | 2024 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 60 633 | 62 122 | -11 484 | 111 271 | 49 997 | 57 497 | -16 823 | 90 671 | 105 212 | 116 453 | -33 554 | 188 112 |
| Utbytte/resultat andel tilkn. selskap | 0 | 0 | 13 259 | 13 259 | 0 | 0 | 9 320 | 9 320 | 0 | 0 | 9 717 | 9 717 |
| Netto provisjonsinntekter | 0 | 0 | 24 762 | 24 762 | 0 | 0 | 17 857 | 17 857 | 0 | 0 | 43 828 | 43 828 |
| Verdiendring verdipapir | 0 | 0 | 2 799 | 2 799 | 0 | 0 | -1 331 | -1 331 | 0 | 0 | -1 377 | -1 377 |
| Andre inntekter | 0 | 0 | 81 | 81 | 0 | 0 | 72 | 72 | 0 | 0 | 268 | 268 |
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 40 900 | 40 900 | 0 | 0 | 25 918 | 25 918 | 0 | 0 | 52 437 | 52 437 |
| Lønn og andre personalkostnader | 0 | 0 | 37 948 | 37 948 | 0 | 0 | 27 493 | 27 493 | 0 | 0 | 65 149 | 65 149 |
| Andre driftskostnader | 0 | 0 | 36 093 | 36 093 | 0 | 0 | 21 346 | 21 346 | 0 | 0 | 48 578 | 48 578 |
| Avskrivninger på driftsmidler | 0 | 0 | 2 951 | 2 951 | 0 | 0 | 2 583 | 2 583 | 0 | 0 | 5 174 | 5 174 |
| Sum driftskostnader før tap på utlån | 0 | 0 | 76 992 | 76 992 | 0 | 0 | 51 422 | 51 422 | 0 | 0 | 118 901 | 118 901 |
| Tap på utlån | -457 | 21 799 | 0 | 21 342 | -886 | 4 563 | 0 | 3 677 | -370 | 22 034 | 0 | 21 664 |
| Driftsresultat før skatt | 61 090 | 40 323 | -47 575 | 53 837 | 50 883 | 52 934 | -42 327 | 61 490 | 105 582 | 94 419 | -100 018 | 99 983 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 8 069 442 | 3 401 770 | 11 471 212 | 4 281 363 | 2 030 454 | 6 311 817 | 4 391 897 | 2 102 212 | 6 494 109 | |||
| Innskudd fra kunder | 6 780 051 | 2 807 288 | 9 587 339 | 3 966 210 | 1 310 013 | 5 276 223 | 4 086 828 | 1 427 551 | 5 514 379 | |||
Note 9 Verdipapirinvesteringer
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I Nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
Til sammen utgjør disse aksjene 551,8 millioner av totalt 567,8 millioner i nivå 3.
| 30.06.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 941 193 | 941 193 |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 0 | 1 235 535 | 0 | 1 235 535 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 0 | 66 914 | 38 375 | 105 289 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 567 843 | 567 843 |
| Sum | 0 | 1 302 449 | 1 547 411 | 2 849 861 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Verdipapir til virkelig verdi over resultatet | ||
| Inngående balanse 01.01 | 804 984 | 19 646 | ||
| Realisert gevinst og tap | 0 | 0 | ||
| Urealisert gevinst og tap ført mot resultatet | 0 | 3 387 | ||
| Urealisert gevinst og tap ført mot utvidet resultat | 8 531 | 0 | ||
| Investering | 36 016 | 2 | ||
| Salg | 0 | 0 | ||
| Verdipapirer innregnet ved fusjon | 238 427 | 15 340 | ||
| Endring utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 421 078 | |||
| Utgående balanse | 1 509 037 | 38 375 | ||
| 30.06.2024 | Sum | |||
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 613 369 | 613 369 |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 0 | 705 741 | 0 | 705 741 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 0 | 63 318 | 24 551 | 87 868 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 271 501 | 271 501 |
| Sum | 0 | 769 059 | 909 420 | 1 678 479 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Verdipapir til virkelig verdi over resultatet | ||
| Inngående balanse 01.01 | 1 110 668 | 24 361 | ||
| Realisert gevinst og tap | -41 | 0 | ||
| Urealisert gevinst og tap ført mot resultatet | 0 | 190 | ||
| Urealisert gevinst og tap ført mot utvidet resultat | -14 144 | 0 | ||
| Investering | 6 168 | 2 | ||
| Salg | 0 | 0 | ||
| Endring utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | -217 782 | 0 | ||
| Utgående balanse | 884 869 | 24 554 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Bokført verdi | Bokført verdi | Bokført verdi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2. kvartal 2025 | 2. kvartal 2024 | 31.12.2024 | Rentevilkår |
| Obligasjonslån | |||||||
| NO0010864622 | 25.09.2019 | 25.09.2024 | 75 000 | 0 | 100 096 | 0 | 3m Nibor + 71 bp |
| NO0010891807 | 26.08.2020 | 26.08.2025 | 150 000 | 140 734 | 150 812 | 150 820 | 3m Nibor + 80 bp |
| NO0012433319 | 31.01.2021 | 31.01.2025 | 75 000 | 0 | 125 854 | 60 503 | 3m Nibor + 42 bp |
| NO0011083388 | 26.08.2021 | 26.08.2026 | 125 000 | 150 512 | 150 286 | 150 416 | 3m Nibor + 56 bp |
| NO0012534629 | 25.05.2022 | 25.05.2025 | 125 000 | 0 | 125 394 | 125 543 | 3m Nibor + 80 bp |
| NO0012935412 | 07.06.2023 | 07.06.2027 | 150 000 | 150 405 | 150 443 | 150 437 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013015347 | 11.09.2023 | 11.09.2028 | 125 000 | 125 366 | 125 364 | 125 385 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013107466 | 22.12.2023 | 22.03.2029 | 125 000 | 125 064 | 125 032 | 125 082 | 3m Nibor + 115 bp |
| NO0013257592 | 10.06.2024 | 10.09.2029 | 75 000 | 75 187 | 75 181 | 75 195 | 3m Nibor + 86 bp |
| NO0013272252 | 02.07.2024 | 01.06.2028 | 100 000 | 100 371 | 0 | 100 382 | 3m Nibor + 75 bp |
| NO0013336206 | 17.09.2024 | 02.11.2027 | 200 000 | 201 619 | 0 | 100 796 | 3m Nibor + 64 bp |
| NO0011156689 | 25.11.2021 | 25.09.2025 | 150 000 | 149 069 | 0 | 0 | 3m Nibor + 50 bp |
| NO0010989239 | 28.04.2021 | 28.04.2026 | 175 000 | 171 896 | 0 | 0 | 3m Nibor + 65 bp |
| NO0012820069 | 23.01.2023 | 23.04.2027 | 200 000 | 202 160 | 0 | 0 | 3m Nibor + 133 bp |
| NO0012885369 | 11.04.2023 | 19.04.2028 | 100 000 | 103 603 | 0 | 0 | 3m Nibor + 153 bp |
| NO0013073007 | 20.11.2023 | 20.11.2028 | 100 000 | 102 836 | 0 | 0 | 3m Nibor + 137 bp |
| NO0013318741 | 27.08.2024 | 27.08.2029 | 200 000 | 202 753 | 0 | 0 | 3m Nibor + 98 bp |
| NO0013577676 | 03.06.2025 | 03.05.2030 | 150 000 | 150 488 | 0 | 0 | 3m Nibor + 83 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 152 064 | 1 128 463 | 1 164 559 | ||||
| Bokført verdi | Bokført verdi | Bokført verdi | |||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 2. kvartal 2025 | 2. kvartal 2024 | 31.12.2024 | Rentevilkår |
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0012610601 | 09.08.2022 | 11.08.2025 | 30 000 | 30 315 | 30 315 | 30 309 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0012750779 | 07.11.2022 | 08.11.2027 | 15 000 | 15 171 | 15 175 | 15 175 | 3m Nibor + 320 bp |
| NO0013214072 | 19.04.2024 | 19.07.2029 | 75 000 | 76 016 | 0 | 0 | 3m Nibor + 245 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 502 | 45 490 | 45 484 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | 31.12.2024 | Emitert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | 30.06.2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 1 164 559 | 1 175 000 | 200 000 | 12 506 | 2 152 065 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 1 164 559 | 1 175 000 | 200 000 | 12 506 | 2 152 065 |
| Ansvarlige lån | 45 484 | 75 000 | 0 | 1 018 | 121 502 |
| Sum ansvarlig lån | 45 484 | 75 000 | 0 | 1 018 | 121 502 |
Note 11 Kapitaldekning
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030. I perioden 30.06-31.12.2025 er risikovekten for egenkapitalposisjoner på 100 %.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Kapitaldekning | 2025 | 2024 | 2024 |
| Sparebankenes fond | 1 076 004 | 539 460 | 577 835 |
| Egenkapitalbevis | 545 002 | 278 713 | 278 713 |
| Overkursfond | 80 098 | 8 098 | 8 098 |
| Kompensasjonsfond | 41 000 | 4 801 | 4 801 |
| Utjevningsfond | 3 680 | 4 990 | 6 607 |
| Fond for urealiserte gevinster | 92 655 | 101 671 | 92 655 |
| Annen egenkapital | -2 593 | -2 644 | 0 |
| Gavefond | 19 400 | 1 000 | 9 700 |
| Sum egenkapital | 1 855 246 | 936 089 | 978 408 |
| Immatrielle eiendeler | -49 162 | 0 | 0 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -2 854 | -1 679 | -1 685 |
| Fradrag for ikke vesentlige inv. | 0 | -195 357 | 0 |
| Andre fradrag i ren kjernekapital | -29 151 | -14 258 | -14 258 |
| Ren kjernekapital | 1 774 078 | 724 795 | 962 465 |
| Fondsobligasjoner | 120 000 | 70 000 | 70 000 |
| Fradrag i kjernekapital | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 1 894 078 | 794 795 | 1 032 465 |
| Ansvalig lånekapital | 120 000 | 45 000 | 45 000 |
| Fradrag i tilleggskapital | 0 | 0 | 0 |
| Sum tilleggskapital | 120 000 | 45 000 | 45 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 014 078 | 839 795 | 1 077 465 |
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | 2025 | 2024 | 2024 |
| Lokal regional myndighet | 38 204 | 7 617 | 21 672 |
| Institusjoner | 99 917 | 29 318 | 61 059 |
| Foretak | 209 810 | 109 056 | 103 564 |
| Massemarked | 2 248 173 | 573 741 | 579 501 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 229 791 | 2 202 779 | 2 277 814 |
| Forfalte engasjementer | 275 413 | 142 560 | 129 644 |
| Høyrisikoengasjement | 368 853 | 179 109 | 283 055 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 111 194 | 56 724 | 58 715 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 67 983 | 21 019 | 26 760 |
| Andeler verdipapirfond | 21 638 | 23 592 | 24 471 |
| Egenkapitalposisjoner | 591 225 | 99 227 | 292 262 |
| Øvrige engasjementer | 117 402 | 81 053 | 72 044 |
| CVA-tillegg | 73 | 305 | 171 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 6 379 676 | 3 526 100 | 3 930 733 |
| Beregningsgrunnlag for operasjonell risiko | 550 852 | 340 957 | 397 719 |
| Sum beregningsgrunnlag | 6 930 528 | 3 867 057 | 4 328 452 |
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Kapitaldekning i % | 29,06 % | 21,72 % | 24,89 % |
| Kjernekapitaldekning i % | 27,33 % | 20,55 % | 23,85 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 25,60 % | 18,74 % | 22,24 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,65 % | 10,13 % | 12,30 % |
Banken har til og med 3. kvartal 2024, i likhet med resten av bankene i Eika Alliansen, praktisert å ta eierandeler i selskaper som forholdsmessig konsolideres inn til fradrag i ren kjernekapital i morbanken. Dette prinsippet har banken endret, i likhet med resten av bankene i Eika Alliansen, ved rapportering for 4. kvartal 2024, slik at man samsvarer med unntaksregelen i beregningsforskriften § 18 bokstav c. Dette medfører videre at banken faller under terskelverdien på 10 % for fradrag, som medfører økt kapitaldekning i alle kapitalklasser for morbanken. Prinsippendringen medfører ingen endring for de forholdsmessig konsoliderte tallene. Historikk er ikke omarbeidet.
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 3,26 prosent i Eika Gruppen AS og på 4,77 prosent i Eika Boligkreditt AS.
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Kapitaldekning | 2025 | 2024 | 2024 |
| Opptjent egenkapital | 937 877 | 385 621 | 548 949 |
| Overkursfond | 403 552 | 133 649 | 142 745 |
| Annen egenkapital | 92 734 | 101 671 | 101 094 |
| Egenkapitalbevis | 617 478 | 307 905 | 310 757 |
| Sum egenkapital | 2 051 641 | 928 846 | 1 103 545 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -280 888 | -22 241 | -149 573 |
| Ren kjernekapital | 1 770 753 | 906 605 | 953 972 |
| Fondsobligasjoner | 150 693 | 83 003 | 84 095 |
| Sum kjernekapital | 1 921 447 | 989 608 | 1 038 067 |
| Ansvalig lånekapital | 161 344 | 64 975 | 63 985 |
| Sum tilleggskapital | 161 344 | 64 975 | 63 985 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 082 791 | 1 054 583 | 1 102 052 |
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | 2025 | 2024 | 2024 |
| Lokal regional myndighet | 116 252 | 30 527 | 39 979 |
| Institusjoner | 170 035 | 48 160 | 82 332 |
| Foretak | 212 908 | 110 468 | 105 022 |
| Massemarked | 2 673 017 | 625 853 | 630 935 |
| Pantsikkerhet eiendom | 3 148 303 | 2 858 997 | 3 018 479 |
| Forfalte engasjementer | 278 064 | 145 570 | 132 679 |
| Høyrisikoengasjement | 368 853 | 179 109 | 283 150 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 73 019 | 45 799 | 41 339 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 74 310 | 21 019 | 26 760 |
| Andeler verdipapirfond | 30 788 | 27 681 | 30 099 |
| Egenkapitalposisjoner | 271 270 | 142 849 | 143 080 |
| Øvrige engasjementer | 145 337 | 96 996 | 86 556 |
| CVA-tillegg | 146 829 | 20 035 | 25 125 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 7 708 986 | 4 353 063 | 4 645 535 |
| Beregningsgrunnlag for operasjonell risiko | 591 733 | 362 257 | 421 742 |
| Sum beregningsgrunnlag | 8 300 719 | 4 715 320 | 5 067 277 |
| 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
| 2025 | 2024 | 2024 | |
| Kapitaldekning i % | 25,09 % | 22,37 % | 21,75 % |
| Kjernekapitaldekning i % | 23,15 % | 20,99 % | 20,49 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 21,33 % | 19,23 % | 18,83 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,57 % | 9,84 % | 9,90 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 30. juni 2025 545.002.100 kroner fordelt på 5.450.021 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner. Egenkapitalbevisene er notert på Euronext Growth Oslo med tickerkode TINDE.
Eierandelsbrøk
Brødtekst
| Eierandelsbrøk, morbank | |||
|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 2. kv 2025 | 2. kv 2024 | 2024 |
| Egenkapitalbevis | 545 002 | 278 713 | 278 713 |
| Overkursfond | 80 098 | 8 098 | 8 098 |
| Utjevningsfond | 3 680 | 4 990 | 31 691 |
| Sum eierandelskapital (A) | 628 780 | 291 801 | 318 501 |
| Sparebankens fond | 1 076 004 | 539 460 | 590 035 |
| Kompensasjonsfond | 41 000 | 4 801 | 4 801 |
| Gavefond | 19 400 | 1 000 | 1 000 |
| Grunnfondskapital (B) | 1 136 404 | 545 261 | 595 836 |
| Fond for urealiserte gevinster | 92 655 | 101 671 | 92 655 |
| Fondsobligasjon | 120 000 | 70 000 | 70 000 |
| Annen egenkapital | 5 939 | -13 113 | 0 |
| Udisponert resultat | 43 179 | 47 639 | 0 |
| Sum egenkapital | 2 026 957 | 1 043 259 | 1 076 992 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 35,62 % | 34,86 % | 34,83 % |
De 20 største egenkapitalbeviseiere per 30.06.2025:
| Eier | Beholdning | Eierandel |
|---|---|---|
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 228 339 | 4,2 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 140 150 | 2,6 % |
| Oskar Sylte Invest AS | 123 393 | 2,3 % |
| Malme AS | 100 771 | 1,8 % |
| Tor Bugge | 87 171 | 1,6 % |
| PSAktiv AS | 86 014 | 1,6 % |
| FK-Invest AS | 62 577 | 1,1 % |
| Åsheim Invest AS | 61 215 | 1,1 % |
| Molde kommune | 58 943 | 1,1 % |
| Nerland Investment AS | 57 786 | 1,1 % |
| Haslelund Holding AS | 49 442 | 0,9 % |
| Nauste Invest AS | 49 108 | 0,9 % |
| F. Kristiseter Invest AS | 47 662 | 0,9 % |
| Sunndal Næringseiendom AS | 44 917 | 0,8 % |
| Istad Kraft AS | 44 613 | 0,8 % |
| Eirik Folmo | 43 671 | 0,8 % |
| Helseth Eiendom AS | 43 560 | 0,8 % |
| Leif Hektoen | 41 710 | 0,8 % |
| Kristian Austigard | 41 253 | 0,8 % |
| Gudbjørg Frisvoll | 41 253 | 0,8 % |
| Sum 20 største | 1 453 548 | 26,7 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 3 996 473 | 73,3 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 5 450 021 | 100,0 % |
Note 13 Fusjon
Sunndal Sparebank og Romsdal Sparebank fusjonerte 2. juni 2025 med regnskapsmessig virkning fra samme tidspunkt. 19. desember 2024 ble fusjonsplanen vedtatt i begge bankenes generalforsamlinger og Finanstilsynet ga tillatelse til sammenslåingen 14. mai 2025. Romsdal Sparebank var overtakende bank og endret samtidig med fusjonen navn til Tinde Sparebank. Fusjonen er behandlet etter oppkjøpsmetoden i samsvar med IFRS 3.
I fusjonsplanen ble bytteforholdet satt til 54,4 % til Romsdal Sparebank og 45,6 % til Sunndal Sparebank.
Vederlaget for overtagelsen av virksomheten til Sunndal Sparebank var i form av nye egenkapitalbevis i den sammenslåtte banken og forhøyelse av grunnfondskapitalen.
I forbindelse med sammenslåingen er eierandelskapitalen forhøyet med 266,2 millioner ved utstedelse av 2.662.892 nye egenkapitalbevis. Egenkapitalbevisene utstedes med pålydende kr 100 per egenkapitalbevis og tegningskurs på kr 117,97 per bevis. Virkelig verdi av de utstedte egenkapitalbevisene var kr 127,67, tilsvarende volumvektet gjennomsnitt av gjennomsnittlig daglig omsetningskurs kurs av egenkapitalbevisene i Romsdal sparebank de siste 14 dagene før fusjonstidspunktet.
Iht IFRS 3 skal alle eiendeler og forpliktelser innregnes til virkelig verdi. Goodwill skal innregnes som differansen mellom virkelig verdi av netto eiendeler som overtas og virkelig verdi av vederlaget i transaksjonen. Virkelig verdi justeringen av de utstedte egenkapitalbevisene justeres ved differansen mellom virkelig verdi og tegningskurs per egenkapitalbevis. Virkelig verdi vurderingen av grunnfondskapitalen beregnes ved å benytte samme P/B-multippel som for egenkapitalbevisene som utstedes.
Tabellen under viser fordelingen av virkelig verdi av vederlaget mellom nye egenkapitalbevis og grunnfondet.
| Beregning av PPA-justeringer | |
|---|---|
| Virkelig verdi nye vederlagsbevis | 340,0 |
| Eierbrøk Sunndal før fusjon | 38,54 % |
| Virkelig verdi GFK | 542,2 |
| Virkelig verdi vederlag | 882,2 |
| Bokført verdi netto eiendeler | 809,7 |
| Mer(/mindre)-verdi til allokering | 72,4 |
Det er gjennomført en kjøpsprisallokering (PPA) for å identifisere mer-/mindreverdier i forhold til bokførte verdier. Tabellen under viser bokførte verdier per 31.05.2025 og allokering av identifiserte virkelig verdi justeringer.
| Balanseført verdi 31.05.2025 | Virkelig verdi justering | Virkelig verdi 02.06.2025 | |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 0 | 39 849 596 | 39 849 596 |
| Kunderelasjon - PM | 0 | 16 461 165 | 16 461 165 |
| Kunderelasjon - BM | 0 | 1 094 849 | 1 094 849 |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 62 750 622 | 0 | 62 750 622 |
| Utlån og fordr. på kredittinstitusjoner | 172 052 078 | 0 | 172 052 078 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 4 807 156 959 | 1 803 603 | 4 808 960 563 |
| Rentebærende verdipapirer | 459 113 534 | 0 | 459 113 534 |
| Aksjer, andeler og andre ek.int. | 253 766 623 | 0 | 253 766 623 |
| Eierinteresser i konsernselskaper | 3 500 000 | 0 | 3 500 000 |
| Varige driftsmidler | 29 003 257 | 13 217 464 | 42 220 722 |
| Andre eiendeler | 15 596 142 | 0 | 15 596 142 |
| Sum eiendeler | 5 802 939 217 | 72 426 678 | 5 875 365 895 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 3 910 116 004 | 0 | 3 910 116 004 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 928 306 482 | 0 | 928 306 482 |
| Annen gjeld | 22 106 671 | 0 | 22 106 671 |
| Andre avsetninger | 7 087 310 | 0 | 7 087 310 |
| Ansvarlig lånekapital | 75 573 625 | 0 | 75 573 625 |
| Sum gjeld | 4 943 190 092 | 0 | 4 943 190 092 |
| Hybridkapital | 50 000 000 | 0 | 50 000 000 |
| Egenkapital eks. hybridkapital | 809 749 125 | 72 426 678 | 882 175 803 |
| Sum egenkapital | 859 749 125 | 72 426 678 | 932 175 803 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 802 939 217 | 72 426 678 | 5 875 365 895 |
Note 14 Proformatall
For bedre sammenlignbarhet er det utarbeidet proformatall for resultatet og utvalgte balanseposter for bankene for 2. kvartal 2025 og 2024 og for året 2024.
Proformatallene er sum av kvartalsregnskapene til Romsdal Sparebank og Sunndal Sparebank. For 2. kvartal 2025 er proformatallene for Tinde sparebank slik de ville vært om fusjonen hadde vært gjennomført 1. april.
| 2. kvartal isolert | 2. kvartal isolert | 2. kvartal | 2. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|---|---|
| Ordinært resultat - tall i tusen kroner | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | 2024 |
| Renteinntekter fra eiendeler vurdert til amortisert kost | 184 941 | 180 460 | 367 554 | 357 759 | 733 712 |
| Renteinntekter fra øvrige eiendeler | 16 645 | 15 602 | 33 831 | 29 819 | 62 031 |
| Rentekostnader og lignede kostnader | 115 269 | 113 219 | 233 270 | 224 057 | 459 084 |
| Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter | 86 317 | 82 843 | 168 115 | 163 521 | 336 659 |
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 24 427 | 22 083 | 49 265 | 44 629 | 96 490 |
| Provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 3 432 | 2 739 | 6 016 | 4 847 | 8 988 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 21 945 | 11 576 | 22 120 | 15 276 | 16 034 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 1 877 | 2 456 | 3 337 | -482 | -720 |
| Andre driftsinntekter | 94 | 84 | 168 | 456 | 779 |
| Netto andre driftsinntekter | 44 912 | 33 459 | 68 875 | 55 032 | 103 595 |
| Sum inntekter | 131 229 | 116 302 | 236 990 | 218 553 | 440 254 |
| Lønn og andre personalkostnader | 23 580 | 21 878 | 58 844 | 51 244 | 120 136 |
| Andre driftskostnader | 36 857 | 19 594 | 59 559 | 38 182 | 86 341 |
| Avskrivninger og nedskrivninger på varige eiendeler | 1 960 | 2 155 | 3 895 | 4 290 | 8 480 |
| Sum driftskostnader | 62 396 | 43 627 | 122 299 | 93 717 | 214 957 |
| Resultat før tap | 68 833 | 72 675 | 114 691 | 124 836 | 225 298 |
| Kredittap på utlån, garantier og rentebærende verdipapirer | 19 187 | 2 403 | 21 306 | 4 088 | 55 616 |
| Resultat av ordinær drift før skatt | 49 646 | 70 272 | 93 385 | 120 747 | 169 681 |
| Skattekostnad | 7 586 | 14 883 | 18 594 | 27 502 | 35 660 |
| Resultat av ordinær drift etter skatt | 42 059 | 55 389 | 74 791 | 93 245 | 134 021 |
| Sum poster som ikke vil bli klassifisert over resultatet | 10 647 | -14 760 | 8 589 | -18 692 | -18 487 |
| Totalresultat | 52 706 | 40 629 | 83 381 | 74 553 | 115 534 |
| 2. kvartal | 2. kvartal | 4. kvartal | |
|---|---|---|---|
| Balansetall | 2025 | 2024 | 2024 |
| Brutto utlån til kunder | 11 571 947 | 11 354 108 | 11 510 671 |
| Brutto utlån til kunder inkludert Eika boligkreditt AS | 16 745 986 | 15 738 320 | 16 517 354 |
| Brutto utlånsvekst (12 mnd) | 1,9 % | ||
| Brutto utlånsvekst inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 6,4 % | ||
| Innskudd fra kunder | 9 587 339 | 9 229 811 | 9 374 763 |
| Innskuddsvekst (12 mnd) | 3,9 % |
Note 15 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

