Noter
Note 1 Generell informasjon
Tinde Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer og små og mellomstore bedrifter.
Tinde Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse i Elnesvågen i Hustadvika kommune. Banken har postadresse: Torget 14, 6440 Elnesvågen.
Banken har i tillegg kontorer i Ålesund, Vestnes, Åndalsnes, Molde, Eidsvåg, Sunndal, Kristiansund og Surnadal.
Bankens egenkapitalbevis er fra 24. april 2020 notert på Euronext Growth Oslo, hvor bankens obligasjonsgjeld, fondsobligasjoner og ansvarlige lån også blir notert.
Regnskapet for første kvartal 2026 ble godkjent av styret i Tinde sparebank 13.05.2026.
Note 2 Regnskapsprinsipper og -estimater
Fra fjerde kvartal 2025 har banken avlagt regnskap i samsvar med IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU. Banken benytter alle IFRS-standarder og fortolkninger som er obligatoriske per 31.03.2026. Tilleggskrav til noter som følger av lov og forskrift for norske banker er hensyntatt.
Banken har tidligere utarbeidet delårsregnskap i samsvar med kapittel 8 i Forskrift om årsregnskap for banker, kredittforetak og finansieringsforetak (Årsregnskapsforskriften).
Banken har for tidligere regnskapsperioder benyttet regler for måling, innregning og tilleggsopplysninger som samsvarer med IFRS. Overgangen til IFRS har ikke medført endringer med vesentlig regnskapsmessige konsekvenser.
Regnskapet er presentert i norske kroner. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner der ikke annet er angitt.
Note 3 Tilknyttede selskaper
Tilknyttet foretak innebærer at banken har betydelig innflytelse, men ikke kontroll over selskapet. Normalt er det betydelig innflytelse når banken har en eierandel på 20 prosent eller mer, med mindre det klart kan godtgjøres at dette ikke er tilfellet. Behandling som tilknyttede foretak oppstår fra det tidspunkt betydelig innflytelse etableres og til det opphører. Investeringen førstegangsinnregnes til anskaffelseskost og justeres deretter for endringen i bankens andel av nettoeiendelene til det tilknyttede foretaket. Tilknyttede foretak regnskapsføres etter egenkapitalmetoden. Banken har eierposter i følgende tilknyttede selskaper:
- Sørøya Rensefisk AS med en eierandel på 20 %. Aksjene ble kjøpt i 4. kvartal 2023.
I kvartalet er det åpnet konkurs i Møre rensefisk AS og selskapet er dermed ikke lenger et tilknyttet selskap.
Note 4 Transaksjoner med nærstående parter
Bankens tilknyttede selskap er definert som en nærstående part. Transaksjoner mellom selskapet og banken baserer seg på vanlige forretningsmessige vilkår og utlån og innskudd har samme betingelser som overfor ekstern tredjepart.
Note 5 Kredittforringede engasjementer
| Året | |||
|---|---|---|---|
| Misligholdte engasjement over 90 dager | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 2025 |
| Brutto misligholdte engasjement - personmarkedet | 42 140 | 9 508 | 40 887 |
| Brutto misligholdte engasjement - bedriftsmarkedet | 60 005 | 34 634 | 116 591 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -34 156 | -18 725 | -60 046 |
| Netto misligholdte engasjement over 90 dager | 67 989 | 25 417 | 97 432 |
| Året | |||
| Andre kredittforringede engasjement | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 2025 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - personmarkedet | 22 564 | 3 487 | 28 092 |
| Brutto andre kredittforringede engasjement - bedriftsmarkedet | 238 009 | 99 964 | 263 326 |
| Nedskrivninger i steg 3 | -47 820 | -17 523 | -96 205 |
| Netto andre kredittforringede engasjement | 212 753 | 85 928 | 195 213 |
Note 6 Fordeling utlån kunder
Utlån til kunder fordelt på sektorer og næringer
| Utlån til kunder fordelt på sektor og næringer | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | Endring siste år | Endring siste år | |
| Primærnæringer | 656 856 | 544 788 | 731 477 | 112 068 | 20,6 % |
| Industri og kraftverk | 162 074 | 99 412 | 154 697 | 62 662 | 63,0 % |
| Kraftforsyning | 118 018 | 12 706 | 118 566 | 105 312 | 828,8 % |
| Bygg, anlegg | 184 936 | 119 802 | 194 251 | 65 133 | 54,4 % |
| Varehandel | 170 834 | 77 896 | 113 161 | 92 938 | 119,3 % |
| Transport | 115 085 | 107 414 | 112 566 | 7 671 | 7,1 % |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 94 430 | 42 539 | 84 810 | 51 891 | 122,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 2 600 | 843 | 3 069 | 1 757 | 208,4 % |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 1 863 064 | 1 036 039 | 1 958 336 | 827 025 | 79,8 % |
| Tjenesteytende virksomhet | 227 266 | 108 802 | 239 858 | 118 465 | 108,9 % |
| Sum næring | 3 595 162 | 2 150 240 | 3 710 791 | 1 444 921 | 67,2 % |
| Personkunder | 8 458 081 | 4 469 962 | 8 400 296 | 3 988 118 | 89,2 % |
| Brutto utlån | 12 053 242 | 6 620 203 | 12 111 086 | 5 433 040 | 82,1 % |
| Steg 1 nedskrivninger | -6 605 | -2 932 | -5 859 | -3 673 | 125,3 % |
| Steg 2 nedskrivninger | -11 541 | -7 164 | -10 787 | -4 377 | 61,1 % |
| Steg 3 nedskrivninger | -81 869 | -36 248 | -155 785 | -45 621 | 125,9 % |
| Netto utlån til kunder | 11 953 227 | 6 573 859 | 11 938 655 | 5 379 369 | 81,8 % |
| Utlån formidlet via Eika Boligkreditt AS (EBK AS) | 4 940 843 | 2 781 678 | 4 818 211 | 2 159 165 | 77,6 % |
| Totale utlån inkludert porteføljen i Eika Boligkreditt AS (EBK AS) | 16 894 071 | 9 355 537 | 16 756 866 | 7 538 534 | 80,6 % |
Note 7 Nedskrivninger, tap, finansiell risiko
I henhold til IFRS 9 er banken sine utlån til kunder, ubenyttede kreditter og garantier gruppert i tre steg basert på sannsynligheten for mislighold (PD) på innregningstidspunktet sammenlignet med sannsynligheten for mislighold på balansedagen. Fordeling mellom steg blir gjort for det enkelte lån eller engasjement. Tabellene under spesifiserer endringene i perioden sine nedskrivninger og brutto balanseførte utlån, garantier og ubenyttede kreditter for hvert steg, og inkluderer følgende element:
- Overføring mellom steg som skyldes endring i kredittrisiko, fra 12 måneders forventet kredittap i steg 1 til kredittap over forventet levetid i steg 2 og steg 3
- Økning i nedskrivninger ved etablering av nye utlån, ubenyttede kreditter og garantier
- Reduksjon i nedskrivninger ved fraregning av utlån, ubenyttede kreditter og garantier
- Økning eller reduksjon i nedskrivninger som skyldes endringer i inputvariabler, omregningsforutsetninger, makroøkonomiske forutsetninger og effekten av diskontering.
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 2 071 | 1 514 | 10 676 | 14 261 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 331 | -331 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -72 | 84 | -12 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -13 | 13 | 0 |
| Netto endring | -378 | 628 | 6 728 | 6 978 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 180 | 10 | 199 | 389 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -111 | -156 | -1 591 | -1 859 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.03.2026 | 2 021 | 1 736 | 16 013 | 19 770 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 7 955 817 | 375 530 | 68 949 | 8 400 296 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 88 073 | -88 072 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -136 338 | 136 671 | -333 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -1 642 | 1 642 | 0 |
| Netto endring | -56 710 | -2 928 | 77 | -59 561 |
| Nye utlån utbetalt | 895 960 | 5 785 | 3 375 | 905 119 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -728 514 | -50 225 | -9 036 | -787 774 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.03.2026 | 8 018 287 | 375 119 | 64 674 | 8 458 080 |
| 31.03.2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 3 788 | 9 273 | 145 109 | 158 170 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 335 | -1 949 | -1 385 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -480 | 1 057 | -577 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -106 | -865 | 971 | 0 |
| Netto endring | -2 266 | 3 003 | -8 633 | -7 896 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 551 | 1 072 | 0 | 1 624 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -239 | -1 786 | -69 629 | -71 653 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.03.2026 | 4 584 | 9 805 | 65 855 | 80 244 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2026 | 2 734 521 | 609 936 | 366 333 | 3 710 790 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 175 940 | -164 390 | -11 550 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -244 737 | 251 999 | -7 262 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -10 407 | -42 732 | 53 139 | 0 |
| Netto endring | -37 688 | -7 613 | 12 581 | -32 720 |
| Nye utlån utbetalt | 296 141 | 14 389 | 1 | 310 532 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -178 050 | -95 318 | -120 073 | -393 441 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.03.2026 | 2 735 721 | 566 272 | 293 169 | 3 595 162 |
| 31.03.2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2026 | 602 | 338 | 467 | 1 407 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 319 | -27 | -292 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -28 | 28 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -4 | -10 | 14 | 0 |
| Netto endring | -304 | 3 | -15 | -315 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 50 | 0 | 0 | 50 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -73 | -22 | -67 | -163 |
| Nedskrivninger pr. 31.03.2026 | 562 | 310 | 107 | 979 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2026 | 511 389 | 39 342 | 13 624 | 564 355 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 7 444 | -5 008 | -2 436 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -31 315 | 31 315 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -385 | -1 109 | 1 494 | 0 |
| Netto endring | -15 287 | -24 541 | -3 545 | -43 372 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 74 082 | 13 | 0 | 74 095 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -22 896 | -3 565 | -4 262 | -30 722 |
| Brutto engasjement pr. 31.03.2026 | 523 032 | 36 448 | 4 875 | 564 355 |
| 31.03.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 955 | 1 163 | 3 446 | 5 564 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 62 | -62 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -33 | 33 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -547 | 314 | 488 | 256 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 90 | 0 | 0 | 90 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -26 | -62 | -25 | -112 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger personmarkedet pr. 31.03.2025 | 501 | 1 387 | 3 909 | 5 798 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 4 117 679 | 263 704 | 15 577 | 4 396 960 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 32 996 | -32 996 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -66 944 | 66 944 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -59 921 | -737 | 15 | -60 643 |
| Nye utlån utbetalt | 408 040 | 3 | 0 | 408 043 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -248 716 | -23 065 | -2 617 | -274 398 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.03.2025 | 4 183 134 | 273 853 | 12 975 | 4 469 962 |
| 31.03.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 1 898 | 3 692 | 33 091 | 38 681 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 459 | -459 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -255 | 255 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -136 | 136 | 0 |
| Netto endring | 121 | 2 892 | -288 | 2 725 |
| Endringer som følge av nye eller økte utlån | 415 | 116 | 0 | 532 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -209 | -584 | -600 | -1 394 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger bedriftsmarkedet pr. 31.03.2025 | 2 429 | 5 776 | 32 338 | 40 544 |
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto utlån pr. 01.01.2025 | 1 766 796 | 249 057 | 125 542 | 2 141 395 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 42 586 | -42 586 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -183 469 | 183 469 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 21 | -6 749 | 6 728 | 0 |
| Netto endring | -9 472 | -6 973 | 3 349 | -13 096 |
| Nye utlån utbetalt | 213 283 | 7 602 | 0 | 220 885 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -151 274 | -44 150 | -3 519 | -198 944 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.03.2025 | 1 678 471 | 339 670 | 132 099 | 2 150 240 |
| 31.03.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | ||
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Nedskrivninger pr. 01.01.2025 | 368 | 99 | 14 | 481 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 14 | -14 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -16 | 16 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -15 | 50 | 0 | 35 |
| Endringer som følge av nye eller økte ubenyttede kreditter og garantier | 16 | 3 | 0 | 19 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -14 | -5 | -14 | -33 |
| Nedskrivninger pr. 31.03.2025 | 353 | 149 | 0 | 502 |
| 31.03.2025 | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | |
| Ubenyttede kreditter og garantier | 12 mnd. tap | Livstid tap | Livstid tap | Totalt |
| Brutto balanseførte engasjement pr. 01.01.2025 | 382 638 | 11 281 | 4 120 | 398 039 |
| Overføringer: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 239 | -3 239 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -25 949 | 25 949 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 7 356 | -18 075 | -1 177 | -11 896 |
| Nye/endrede ubenyttede kreditter og garantier | 31 619 | 229 | 0 | 31 848 |
| Engasjement som er fraregnet i perioden | -28 874 | -964 | -351 | -30 189 |
| Brutto engasjement pr. 31.03.2025 | 370 029 | 15 181 | 2 592 | 387 802 |
| Nedskrivninger i steg 3 på utlån, ubenyttede kreditter og garantier | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Individuelle nedskrivninger ved begynnelsen av perioden | 156 252 | 36 551 | 36 551 |
| Økte individuelle nedskrivninger i perioden | 13 440 | 430 | 54 008 |
| Nye individuelle nedskrivninger i perioden | 13 850 | 500 | 82 215 |
| Tilbakeføring av individuelle nedskrivninger fra tidligere perioder | -101 566 | -1 233 | -16 522 |
| Nedskrivninger steg 3 ved slutten av perioden | 81 976 | 36 248 | 156 252 |
| Resultatførte tap på utlån, ubenyttede kreditter og garantier | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Endring i perioden i steg 3 på utlån og ubenyttede kreditter | -73 827 | 845 | 40 539 |
| Endring i perioden i steg 3 på garantier | -67 | -14 | 109 |
| Endring i perioden i forventet tap steg 1 og 2 | 1 431 | 2 422 | 212 |
| Konstaterte tap i perioden, der det tidligere er | 97 039 | 20 | 23 580 |
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | |||
| Konstaterte tap i perioden, der det ikke er | 629 | 6 | 1 121 |
| foretatt nedskrivninger i steg 3 | |||
| Periodens inngang på tidligere perioders nedskrivninger | -281 | -46 | -256 |
| Tapskostnader i perioden | 24 924 | 3 233 | 65 306 |
Note 8 Segmentinformasjon
Banken utarbeider ikke eget regnskap for segmentene privatmarked (PM) og bedriftsmarked (BM). Banken opererer i et geografisk avgrenset område, og rapportering på geografiske segment gir liten tilleggsinformasjon.
| 1. kvartal | 2026 | 1. kvartal | 2025 | 2025 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTAT | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto renteinntekter | 56 405 | 39 393 | -20 529 | 75 269 | 24 676 | 27 076 | -3 300 | 48 452 | 177 448 | 143 896 | -41 142 | 280 202 |
| Utbytte/resultat andel tilkn. selskap | 0 | 0 | 226 | 226 | 0 | 0 | 116 | 116 | 0 | 0 | 18 890 | 18 890 |
| Netto provisjonsinntekter | 0 | 0 | 22 279 | 22 279 | 0 | 0 | 11 025 | 11 025 | 0 | 0 | 71 744 | 71 744 |
| Verdiendring verdipapir | 0 | 0 | 2 607 | 2 607 | 0 | 0 | 1 180 | 1 180 | 0 | 0 | 4 753 | 4 753 |
| Andre inntekter | 0 | 0 | 620 | 620 | 0 | 0 | 36 | 36 | 0 | 0 | 684 | 684 |
| Sum andre driftsinntekter | 0 | 0 | 25 732 | 25 732 | 0 | 0 | 12 357 | 12 357 | 0 | 0 | 96 071 | 96 071 |
| Lønn og andre personalkostnader | 0 | 0 | 36 579 | 36 579 | 0 | 0 | 20 021 | 20 021 | 0 | 0 | 110 548 | 110 548 |
| Andre driftskostnader | 0 | 0 | 21 314 | 21 314 | 0 | 0 | 13 126 | 13 126 | 0 | 0 | 90 911 | 90 911 |
| Avskrivninger på driftsmidler | 0 | 0 | 3 335 | 3 335 | 0 | 0 | 1 198 | 1 198 | 0 | 0 | 9 351 | 9 351 |
| Sum driftskostnader før tap på utlån | 0 | 0 | 61 229 | 61 229 | 0 | 0 | 34 345 | 34 345 | 0 | 0 | 210 809 | 210 809 |
| Tap på utlån | 6 834 | 18 090 | 0 | 24 924 | 708 | 2 525 | 0 | 3 233 | 5 671 | 59 635 | 0 | 65 306 |
| Driftsresultat før skatt | 49 571 | 21 303 | -56 026 | 14 848 | 23 968 | 24 551 | -25 288 | 23 231 | 171 777 | 84 261 | -155 881 | 100 157 |
| BALANSE | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total | PM | BM | Ufordelt | Total |
| Netto utlån og fordringer på kunder | 8 438 310 | 3 514 917 | 0 | 11 953 227 | 4 469 962 | 2 103 895 | 0 | 6 573 858 | 8 386 034 | 3 552 621 | 0 | 11 938 655 |
| Innskudd fra kunder | 6 673 454 | 3 031 961 | 0 | 9 705 415 | 4 155 048 | 1 582 392 | 0 | 5 737 441 | 6 609 632 | 2 887 356 | 0 | 9 496 988 |
Note 9 Verdipapirinvesteringer
Verdsettelsesnivå angir nivået på verdsettelsesmetoden som er brukt for å fastsette virkelig verdi.
I Nivå 1 er verdien fastsatt ut fra kvoterte priser i aktive markeder.
I Nivå 2 er verdien utledet fra kvoterte priser, eller beregnede markedsverdier.
Nivå 3 er verdier som ikke er basert på observerbare markedsdata. Verdsettelsen av Eika Boligkreditt AS er basert på en vurdering av egenkapitalen i selskapet. Verdsettelsen av Eika Gruppen AS tar utgangspunkt i en verdivurdering av de enkelte selskapene som inngår i gruppen, og en samlet verdi for konsernet totalt, basert på relevante verdsettelsesmetoder. Denne verdivurderingen blir vurdert opp imot sist kjente emisjons- og/eller omsetningskurs, hensyntatt bankens egne vurderinger av hendelser frem til balansedagen.
Til sammen utgjør disse aksjene 593,1 millioner av totalt 613,8 millioner i nivå 3.
| 31.03.2026 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 1 128 618 | 1 128 618 |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 0 | 1 328 837 | 0 | 1 328 837 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 0 | 89 847 | 39 198 | 129 045 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 613 846 | 613 846 |
| Sum | 0 | 1 418 684 | 1 781 662 | 3 200 345 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Verdipapir til virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 1 866 049 | 37 354 |
| Realisert gevinst og tap | -19 | 0 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot resultatet | 0 | 1 843 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot utvidet resultat | 573 | 0 |
| Investering | 3 573 | 0 |
| Salg | -34 024 | 0 |
| Endring utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | -93 688 | 0 |
| Utgående balanse | 1 742 464 | 39 198 |
| 31.03.2025 | Sum | |||
|---|---|---|---|---|
| Verdsettingshierarki for verdipapirer, til virkelig verdi | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | Totalt |
| Utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 480 345 | 480 345 |
| Obligasjoner til virkelig verdi over resultatet | 0 | 807 231 | 0 | 807 231 |
| Aksjer og andeler til virkelig verdi over resultatet | 0 | 65 989 | 23 374 | 89 363 |
| Aksjer til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | 0 | 0 | 291 849 | 291 849 |
| Sum | 0 | 873 220 | 795 567 | 1 668 787 |
| Avstemming av nivå 3 | Virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | Verdipapir til virkelig verdi over resultatet |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01 | 804 984 | 19 646 |
| Reklassifisering tilknyttet selskap | 0 | 0 |
| Realisert gevinst og tap | 0 | 0 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot resultatet | 0 | 3 727 |
| Urealisert gevinst og tap ført mot utvidet resultat | -2 116 | 0 |
| Investering | 9 096 | 0 |
| Salg | 0 | 0 |
| Endring utlån til virkelig verdi over andre inntekter og kostnader | -39 770 | 0 |
| Utgående balanse | 772 194 | 23 373 |
Note 10 Verdipapirgjeld
| Bokført verdi | Bokført verdi | Bokført verdi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | Rentevilkår |
| Sertifikat- og obligasjonslån | |||||||
| NO0010891807 | 26.08.2020 | 26.08.2025 | 150 000 | 0 | 150 740 | 0 | 3m Nibor + 80 bp |
| NO0012433319 | 31.01.2021 | 31.01.2025 | 75 000 | 0 | 0 | 0 | 3m Nibor + 42 bp |
| NO0011083388 | 26.08.2021 | 26.08.2026 | 150 000 | 150 565 | 150 397 | 150 560 | 3m Nibor + 56 bp |
| NO0012534629 | 25.05.2022 | 25.05.2025 | 125 000 | 0 | 125 592 | 0 | 3m Nibor + 80 bp |
| NO0012935412 | 07.06.2023 | 07.06.2027 | 150 000 | 150 447 | 150 476 | 150 461 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013015347 | 11.09.2023 | 11.09.2028 | 200 000 | 202 042 | 125 372 | 202 183 | 3m Nibor + 128 bp |
| NO0013107466 | 22.12.2023 | 22.03.2029 | 200 000 | 201 470 | 125 062 | 201 591 | 3m Nibor + 115 bp |
| NO0013257592 | 10.06.2024 | 10.09.2029 | 75 000 | 75 186 | 75 188 | 75 184 | 3m Nibor + 86 bp |
| NO0013272252 | 02.07.2024 | 01.06.2028 | 100 000 | 100 361 | 100 354 | 100 376 | 3m Nibor + 75 bp |
| NO0013336206 | 17.09.2024 | 02.11.2027 | 200 000 | 201 439 | 100 762 | 201 500 | 3m Nibor + 64 bp |
| NO0010989239 | 28.04.2021 | 28.04.2026 | 166 000 | 167 311 | 100 707 | 167 231 | 3m Nibor + 65 bp |
| NO0012820069 | 23.01.2023 | 23.04.2027 | 200 000 | 201 898 | 0 | 201 947 | 3m Nibor + 133 bp |
| NO0012885369 | 11.04.2023 | 19.04.2028 | 200 000 | 204 391 | 0 | 204 697 | 3m Nibor + 153 bp |
| NO0013073007 | 20.11.2023 | 20.11.2028 | 100 000 | 100 536 | 0 | 100 564 | 3m Nibor + 137 bp |
| NO0013318741 | 27.08.2024 | 27.08.2029 | 275 000 | 277 059 | 0 | 277 214 | 3m Nibor + 98 bp |
| NO0013577676 | 03.06.2025 | 03.05.2030 | 275 000 | 277 511 | 0 | 277 672 | 3m Nibor + 83 bp |
| NO0013643841 | 04.09.2025 | 04.09.2030 | 275 000 | 275 652 | 0 | 275 643 | 3m Nibor + 72 bp |
| NO0013711531 | 12.01.2026 | 12.02.2031 | 200 000 | 201 146 | 0 | 0 | 3m Nibor + 67 bp |
| Sum gjeld ved utstedelse av verdipapirer | 2 787 016 | 1 204 649 | 2 586 823 | ||||
| Bokført verdi | Bokført verdi | Bokført verdi | |||||
| Lånetype/ISIN | Låneopptak | Siste forfall | Pålydende | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | Rentevilkår |
| Ansvarlig lånekapital | |||||||
| NO0012610601 | 09.08.2022 | 11.08.2025 | 30 000 | 30 285 | 30 295 | 30 294 | 3m Nibor + 270 bp |
| NO0012750779 | 07.11.2022 | 08.11.2027 | 15 000 | 15 153 | 15 158 | 15 158 | 3m Nibor + 320 bp |
| NO0013214072 | 19.04.2024 | 19.07.2029 | 75 000 | 75 973 | 0 | 75 993 | 3m Nibor + 245 bp |
| Sum ansvarlig lånekapital | 121 411 | 45 452 | 121 445 | ||||
| Endringer i verdipapirgjeld i perioden | Balanse 31.12.2025 | Emittert | Forfalt/ innløst | Øvrige endringer | Balanse 31.03.2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonsgjeld | 2 586 823 | 200 000 | 0 | 193 | 2 787 016 |
| Sum gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 2 586 823 | 200 000 | 0 | 193 | 2 787 016 |
| Ansvarlige lån | 121 445 | 0 | 0 | -34 | 121 411 |
| Sum ansvarlig lån | 121 445 | 0 | 0 | -34 | 121 411 |
Note 11 Kapitaldekning
CRR3 ble innført i Norge fra 1. april. Endringene fra regelverket for standardmetoden innebærer mer risikosensitive risikovekter enn i CRR2, særlig for lån med pant i eiendom, der belåningsgrad og verdsettelsesprinsipper får større betydning. Dette påvirker beregnet kapitalkrav og kapitaldekning. Følgende endringer har mest vesentlig effekt på kapitaldekningsberegningen:
Pant i boligeiendom: Engasjement med belåningsgrad under 55 % får en risikovekt på 20 %. Del av engasjement over 55 % belåningsgrad får en risikovekt på 75 %. Dette prinsippet kalles «lånesplitt-metoden». Fram til 1. april i år hadde delen engasjement med pant i boligeiendom under 80 % belåningsgrad en risikovekt på 35 %.
Pant i næringseiendom: CRR2 med nasjonale regler for Norge, ga ingen reduksjon i risikovekt for sikkerhet i næringseiendom, dvs. at disse engasjementene hadde en risikovekt på 100 %. CRR3 innfører redusert risikovekt for sikkerhet i næringseiendom etter følgende regler (prinsippet kalt «hele lånet-metoden»):
- Belåningsgrad under 60 % gir risikovekt på 70 % for hele lånet.
- Belåningsgrad mellom 60 % og 80 % gir risikovekt på 90 % for hele lånet.
- Belåningsgrad over 80 % gir en risikovekt på 110 % for hele lånet.
I den nye standardmetoden er det egne og høyere risikovekter for lån med sikkerhet i inntektsgenererende næringseiendom. Disse vektene gjøres i Norge gjeldende for alle lån sikret med pant i næringseiendom, uavhengig av om eiendommen faktisk er inntektsgenererende.
Det er også innført strengere krav til verdsettelse av eiendommer, hvor gjennomsnittsverdier over 6–8 år skal benyttes, med visse unntak.
Egenkapitalposisjoner: Det er innført en regel om risikovekt på 250 % for langsiktige investeringer i aksjer og fondsobligasjoner og risikovekt på 400 % for investeringer i aksjer med hensikt til videresalg, samt investeringer i venture capital-selskaper o.l. Det er imidlertid gitt overgangsregler som innebærer en gradvis opptrapping av risikovekt fram mot 31.12.2030.
Subordinert gjeld: Investeringer i subordinert gjeld (ansvarlig lånekapital og annen etterstilt gjeld som TLAC og MREL) får en risikovekt på 150 % mot 100 % i CRR2.
| Året | |||
|---|---|---|---|
| Kapitaldekning | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 2025 |
| Sparebankenes fond | 1 116 287 | 577 835 | 1 124 286 |
| Egenkapitalbevis | 545 002 | 278 713 | 545 002 |
| Overkursfond | 80 098 | 8 098 | 80 098 |
| Kompensasjonsfond | 41 000 | 4 801 | 41 000 |
| Utjevningsfond | 3 690 | 6 607 | 30 395 |
| Fond for urealiserte gevinster | 162 001 | 92 655 | 162 001 |
| Annen egenkapital | -1 096 | -1 093 | 0 |
| Gavefond | 18 520 | 9 700 | 19 400 |
| Egenkapital | 1 965 502 | 977 315 | 2 002 182 |
| Utbytte og gaveutdeling | 0 | 0 | -34 705 |
| Immatrielle eiendeler | -74 500 | 0 | -74 833 |
| Fradrag for forsvarlig verdsetting | -3 156 | -1 669 | -3 281 |
| Andre fradrag i ren kjernekapital | -31 514 | -17 875 | -29 151 |
| Ren kjernekapital | 1 856 332 | 957 770 | 1 860 231 |
| Fondsobligasjoner | 120 000 | 70 000 | 120 000 |
| Kjernekapital | 1 976 332 | 1 027 770 | 1 980 231 |
| Ansvalig lånekapital | 120 000 | 45 000 | 120 000 |
| Tilleggskapital | 120 000 | 45 000 | 120 000 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 096 332 | 1 072 770 | 2 100 231 |
| Året | |||
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 2025 |
| Lokal regional myndighet | 45 811 | 21 681 | 48 266 |
| Offentlig eide foretak | 6 444 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 69 153 | 73 616 | 88 387 |
| Foretak | 194 856 | 83 796 | 143 028 |
| Massemarked | 2 391 165 | 658 327 | 2 365 899 |
| Pantsikkerhet eiendom | 2 324 005 | 2 277 079 | 2 306 249 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 1 456 283 | 0 | 1 425 044 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 867 722 | 0 | 881 205 |
| Forfalte engasjementer | 216 746 | 140 808 | 234 174 |
| Høyrisikoengasjement | 0 | 270 337 | 0 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom (ADC) | 646 175 | 0 | 681 820 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 110 910 | 62 354 | 114 438 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 107 617 | 54 719 | 31 428 |
| Andeler verdipapirfond | 41 910 | 25 467 | 42 439 |
| Egenkapitalposisjoner | 639 073 | 299 605 | 666 917 |
| Øvrige engasjementer | 109 428 | 76 912 | 102 859 |
| CVA-tillegg | 19 | 373 | 35 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 6 903 312 | 4 045 074 | 6 825 940 |
| Beregningsgrunnlag for operasjonell risiko | 620 650 | 397 719 | 620 650 |
| Sum beregningsgrunnlag | 7 523 962 | 4 442 793 | 7 446 590 |
| Året | |||
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 2025 | |
| Kapitaldekning i % | 27,86 % | 24,15 % | 28,20 % |
| Kjernekapitaldekning i % | 26,27 % | 23,13 % | 26,59 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 24,67 % | 21,56 % | 24,98 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 12,64 % | 11,80 % | 12,94 % |
Konsolidering av samarbeidende grupper
Banken rapporterer kapitaldekning konsolidert med eierandel i samarbeidsgrupper.
Banken har en eierandel på 3,45 prosent i Eika Gruppen AS og på 4,19 prosent i Eika Boligkreditt AS. Fra 30.09.2025 har banken konsolidert inn en eierandel på 0,53 % i Kredittbanken ASA.
| Kapitaldekning | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Opptjent egenkapital | 992 595 | 551 487 | 959 855 |
| Overkursfond | 393 326 | 142 745 | 420 066 |
| Annen egenkapital | 162 826 | 99 437 | 162 933 |
| Egenkapitalbevis | 614 734 | 310 757 | 623 197 |
| Egenkapital | 2 163 481 | 1 104 426 | 2 166 051 |
| Fradrag i ren kjernekapital | -326 207 | -153 043 | -323 014 |
| Ren kjernekapital | 1 837 274 | 951 383 | 1 843 037 |
| Fondsobligasjoner | 147 581 | 84 095 | 150 697 |
| Kjernekapital | 1 984 855 | 1 035 478 | 1 993 734 |
| Ansvalig lånekapital | 157 157 | 63 986 | 164 904 |
| Tilleggskapital | 157 157 | 63 986 | 164 904 |
| Netto ansvarlig kapital | 2 142 013 | 1 099 464 | 2 158 639 |
| Eksponeringskategori (vektet verdi) | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
| Lokal regional myndighet | 110 209 | 40 254 | 114 670 |
| Offentlig eide foretak | 6 444 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 99 947 | 112 757 | 127 363 |
| Foretak | 198 053 | 85 285 | 146 372 |
| Massemarked | 2 937 100 | 679 289 | 2 925 993 |
| Pantsikkerhet eiendom | 3 193 914 | 3 036 460 | 3 947 989 |
| - Herav pantsikkerhet i boligeiendom (CRR3) | 2 326 089 | 0 | 2 384 593 |
| - Herav pantsikkerhet i næringseiendom (CRR3) | 867 826 | 0 | 881 363 |
| Forfalte engasjementer | 223 052 | 142 190 | 241 533 |
| Høyrisikoengasjement | 0 | 270 431 | 0 |
| Kjøp, utvikling og oppføring av fast eiendom (ADC) | 646 228 | 0 | 682 038 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 75 948 | 39 952 | 77 807 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 113 073 | 54 719 | 36 177 |
| Andeler verdipapirfond | 52 810 | 31 618 | 53 647 |
| Egenkapitalposisjoner | 317 768 | 155 339 | 314 355 |
| Øvrige engasjementer | 141 299 | 91 724 | 130 795 |
| CVA-tillegg | 41 131 | 21 738 | 88 682 |
| Kapitalkrav med utgangspunkt i faste kostnader | 11 736 | 6 843 | 9 718 |
| Sum beregningsgrunnlag for kredittrisiko | 8 168 712 | 4 768 600 | 8 215 107 |
| Beregningsgrunnlag for operasjonell risiko | 665 783 | 421 742 | 666 905 |
| Sum beregningsgrunnlag | 8 834 495 | 5 190 342 | 8 882 012 |
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
| Kapitaldekning i % | 24,25 % | 21,18 % | 24,30 % |
| Kjernekapitaldekning i % | 22,47 % | 19,95 % | 22,45 % |
| Ren kjernekapitaldekning i % | 20,80 % | 18,33 % | 20,75 % |
| Uvektet kjernekapitalandel i % | 9,57 % | 9,46 % | 9,48 % |
Note 12 Egenkapitalbevis
Bankens egenkapitalbevis er alle ført i en - 1 - klasse og utgjør per 31. mars 2026 545.002.100 kroner fordelt på 5.450.021 egenkapitalbevis pålydende 100 kroner. Egenkapitalbevisene er notert på Euronext Growth Oslo med tickerkode TINDE.
Eierandelsbrøk
| Eierandelsbrøk, morbank | |||
|---|---|---|---|
| Beløp i tusen kroner | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
| Egenkapitalbevis | 545 002 | 278 713 | 545 002 |
| Overkursfond | 80 098 | 8 098 | 80 098 |
| Utjevningsfond | 3 690 | 6 607 | 30 395 |
| Sum eierandelskapital (A) | 628 790 | 293 417 | 655 495 |
| Sparebankens fond | 1 116 286 | 577 835 | 1 124 286 |
| Kompensasjonsfond | 41 000 | 4 801 | 41 000 |
| Gavefond | 18 520 | 9 700 | 19 400 |
| Grunnfondskapital (B) | 1 175 807 | 592 336 | 1 184 687 |
| Fond for urealiserte gevinster | 162 001 | 92 655 | 162 001 |
| Fondsobligasjon | 120 000 | 70 000 | 120 000 |
| Annen egenkapital | -1 096 | -3 208 | 0 |
| Udisponert resultat | 10 982 | 17 336 | 0 |
| Sum egenkapital | 2 096 483 | 1 062 535 | 2 122 183 |
| Eierandelsbrøk A/(A+B) | 34,84 % | 33,13 % | 35,62 % |
De 20 største egenkapitalbeviseiere per 31.03.2026:
| Eier | Beholdning | Eierandel |
|---|---|---|
| Verdipapirfondet Eika Egenkapitalbevis | 230 807 | 4,2 % |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidige | 140 150 | 2,6 % |
| Oskar Sylte Invest AS | 123 393 | 2,3 % |
| Tor Bugge | 87 500 | 1,6 % |
| PSAktiv AS | 86 014 | 1,6 % |
| FK-Invest AS | 62 577 | 1,1 % |
| Åsheim Invest AS | 61 215 | 1,1 % |
| Molde kommune | 58 943 | 1,1 % |
| Nerland Investment AS | 58 595 | 1,1 % |
| Nauste Invest AS | 50 000 | 0,9 % |
| Haslelund Holding AS | 49 942 | 0,9 % |
| F. Kristiseter Invest AS | 47 662 | 0,9 % |
| Istad Kraft AS | 44 613 | 0,8 % |
| Helseth Eiendom AS | 43 690 | 0,8 % |
| Eirik Folmo | 43 671 | 0,8 % |
| Erik Bjerke | 42 697 | 0,8 % |
| Leif Hektoen | 41 710 | 0,8 % |
| Kristian Austigard | 41 253 | 0,8 % |
| Gudbjørg Frisvoll | 41 253 | 0,8 % |
| Petter Erik Innvik | 40 214 | 0,7 % |
| Sum 20 største | 1 395 899 | 25,6 % |
| Øvrige egenkapitalbeviseiere | 4 055 122 | 74,4 % |
| Totalt antall egenkapitalbevis (pålydende kr 100) | 5 451 021 | 100,0 % |
Note 13 Fusjon
Sunndal Sparebank og Romsdal Sparebank fusjonerte 2. juni 2025 med regnskapsmessig virkning fra samme tidspunkt. 19. desember 2024 ble fusjonsplanen vedtatt i begge bankenes generalforsamlinger og Finanstilsynet ga tillatelse til sammenslåingen 14. mai 2025. Romsdal Sparebank var overtakende bank og endret samtidig med fusjonen navn til Tinde Sparebank. Fusjonen er behandlet etter oppkjøpsmetoden i samsvar med IFRS 3.
I fusjonsplanen ble bytteforholdet satt til 54,4 % til Romsdal Sparebank og 45,6 % til Sunndal Sparebank.
Vederlaget for overtagelsen av virksomheten til Sunndal Sparebank var i form av nye egenkapitalbevis i den sammenslåtte banken og forhøyelse av grunnfondskapitalen.
I forbindelse med sammenslåingen er eierandelskapitalen forhøyet med 266,2 millioner ved utstedelse av 2.662.892 nye egenkapitalbevis. Egenkapitalbevisene utstedes med pålydende kr 100 per egenkapitalbevis og tegningskurs på kr 117,97 per bevis. Virkelig verdi av de utstedte egenkapitalbevisene var kr 127,67, tilsvarende volumvektet gjennomsnitt av gjennomsnittlig daglig omsetningskurs kurs av egenkapitalbevisene i Romsdal sparebank de siste 14 dagene før fusjonstidspunktet.
Iht IFRS 3 skal alle eiendeler og forpliktelser innregnes til virkelig verdi. Goodwill skal innregnes som differansen mellom virkelig verdi av netto eiendeler som overtas og virkelig verdi av vederlaget i transaksjonen. Virkelig verdi justeringen av de utstedte egenkapitalbevisene justeres ved differansen mellom virkelig verdi og tegningskurs per egenkapitalbevis. Virkelig verdi vurderingen av grunnfondskapitalen beregnes ved å benytte samme P/B-multippel som for egenkapitalbevisene som utstedes.
Tabellen under viser fordelingen av virkelig verdi av vederlaget mellom nye egenkapitalbevis og grunnfondet.
| Beregning av PPA-justeringer | |
|---|---|
| Virkelig verdi nye vederlagsbevis | 340,0 |
| Eierbrøk Sunndal før fusjon | 38,54 % |
| Virkelig verdi GFK | 542,2 |
| Virkelig verdi vederlag | 882,2 |
| Bokført verdi netto eiendeler | 809,7 |
| Mer(/mindre)-verdi til allokering | 72,4 |
Det er gjennomført en kjøpsprisallokering (PPA) for å identifisere mer-/mindreverdier sammenlignet med bokførte verdier. Tabellen under viser bokførte verdier per 31.05.2025 og allokering av identifiserte virkelig verdi justeringer.
| Balanseført verdi 31.05.2025 | Virkelig verdi justering | Virkelig verdi 02.06.2025 | |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 0 | 86 948 270 | 86 948 270 |
| Kunderelasjon - PM | 0 | 16 461 165 | 16 461 165 |
| Kunderelasjon - BM | 0 | 1 094 849 | 1 094 849 |
| Kontanter og kontantekvivalenter | 62 750 622 | 0 | 62 750 622 |
| Utlån og fordr. på kredittinstitusjoner | 172 052 078 | 0 | 172 052 078 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 4 807 156 959 | -45 295 071 | 4 761 861 889 |
| Rentebærende verdipapirer | 459 113 534 | 0 | 459 113 534 |
| Aksjer, andeler og andre ek.int. | 253 766 623 | 0 | 253 766 623 |
| Eierinteresser i konsernselskaper | 3 500 000 | 0 | 3 500 000 |
| Varige driftsmidler | 29 003 257 | 13 217 464 | 42 220 722 |
| Andre eiendeler | 15 596 142 | 0 | 15 596 142 |
| Sum eiendeler | 5 802 939 217 | 72 426 678 | 5 875 365 895 |
| Innskudd og andre innlån fra kunder | 3 910 116 004 | 0 | 3 910 116 004 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 928 306 482 | 0 | 928 306 482 |
| Annen gjeld | 22 106 671 | 0 | 22 106 671 |
| Andre avsetninger | 7 087 310 | 0 | 7 087 310 |
| Ansvarlig lånekapital | 75 573 625 | 0 | 75 573 625 |
| Sum gjeld | 4 943 190 092 | 0 | 4 943 190 092 |
| Hybridkapital | 50 000 000 | 0 | 50 000 000 |
| Egenkapital eks. hybridkapital | 809 749 125 | 72 426 678 | 882 175 803 |
| Sum egenkapital | 859 749 125 | 72 426 678 | 932 175 803 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 802 939 217 | 72 426 678 | 5 875 365 895 |
Note 14 Proformatall
For bedre sammenlignbarhet er det utarbeidet proformatall for resultatet og utvalgte balanseposter for bankene isolert for 1. kvartal 2026 og 2025 og helår 2025.
Proformatallene er sum av kvartalsregnskapene til Romsdal Sparebank og Sunndal Sparebank.
| 1. kvartal | 1. kvartal | Året | |
|---|---|---|---|
| Ordinært resultat - tall i tusen kroner | 2026 | 2025 | 2025 |
| Renteinntekter fra eiendeler vurdert til amortisert kost | 172 502 | 182 613 | 726 920 |
| Renteinntekter fra øvrige eiendeler | 15 322 | 17 185 | 66 973 |
| Rentekostnader og lignede kostnader | 112 556 | 118 001 | 456 847 |
| Netto rente- og kredittprovisjonsinntekter | 75 269 | 81 798 | 337 046 |
| Provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 23 926 | 24 838 | 100 940 |
| Provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | 1 647 | 2 584 | 10 709 |
| Utbytte og andre inntekter av egenkapitalinstrumenter | 226 | 175 | 27 752 |
| Netto verdiendring og gevinst/tap på valuta og finansielle instrumenter | 2 607 | 1 460 | 5 291 |
| Andre driftsinntekter | 620 | 74 | 771 |
| Netto andre driftsinntekter | 25 732 | 23 963 | 124 046 |
| Sum inntekter | 101 000 | 105 761 | 461 092 |
| Lønn og andre personalkostnader | 36 579 | 35 268 | 131 448 |
| Andre driftskostnader | 21 314 | 22 702 | 114 376 |
| Avskrivninger og nedskrivninger på varige eiendeler | 3 335 | 1 935 | 10 295 |
| Sum driftskostnader | 61 229 | 59 905 | 256 119 |
| Resultat før tap | 39 772 | 45 856 | 204 972 |
| Kredittap på utlån, garantier og rentebærende verdipapirer | 24 924 | 2 119 | 65 269 |
| Resultat av ordinær drift før skatt | 14 847 | 43 737 | 139 703 |
| Skattekostnad | 3 866 | 11 008 | 24 794 |
| Resultat av ordinær drift etter skatt | 10 982 | 32 729 | 114 909 |
| Sum poster som ikke vil bli klassifisert over resultatet | 554 | -2 058 | 69 283 |
| Som poster som vil bli klassifisert over resultatet | 0 | 0 | 87 |
| Totalresultat | 11 536 | 30 672 | 184 279 |
| Balansetall | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder | 12 005 242 | 11 497 351 | 12 063 011 |
| Brutto utlån til kunder inkludert Eika boligkreditt AS | 16 946 086 | 16 598 843 | 16 881 222 |
| Brutto utlånsvekst (12 mnd) | 4,4 % | ||
| Brutto utlånsvekst inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 2,1 % | ||
| Brutto utlånsvekst PM inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 2,9 % | ||
| Brutto utlånsvekst BM inkludert Eika Boligkreditt AS (12 mnd) | 0,4 % | ||
| Innskudd fra kunder | 9 705 415 | 9 600 961 | 9 496 988 |
| Innskuddsvekst (12 mnd) | 1,1 % |
Note 15 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke inntrådt hendelser etter balansedagen som er av vesentlig betydning for det avlagte kvartalsregnskapet.

